BRATISLAVA – Už vyše 505 amerických a britských vojenských lietadiel preletelo od 17. februára ponad Slovensko do Iraku a Afganistanu. Z nich 73 bolo bojových vrátane ťažkých bombardérov B-52.
Nad slovenské územie vstupujú vojenské lietadlá z Česka a letia do Maďarska po bežných koridoroch. Prvé bombardéry preleteli 24. a 25. marca – štyri dni po vypuknutí vojny.
„Ministerstvo obrany eviduje lietadlá, čo idú na Irak aj do Afganistanu dohromady,“ hovorí Katarína Heimschildová z ministerstva obrany. Podľa nej lietajú vojenské stroje asi v rovnakých výškach ako civilné.
Len za posledných 7 dní letelo cez naše územie 63 bojových lietadiel.
Boris Gandel z ministerstva zahraničných vecí hovorí, že špeciálne do Iraku letelo 148 amerických lietadiel a 23 britských. Britské prepravujú najmä zranených bojovníkov z bojiska na základne do západnej Európy. Ostatné vojenské lietadlá smerujú do iných krajín, napríklad do Afganistanu.
Po slovenskej železnici údajne zatiaľ nešiel ani jeden vlak, po cestách išlo deväť kamiónov. Vojenské lietadlá a autá väčšinou prechádzajú územím Slovenska čo najkratšou trasou, zdržia sa u nás minimálne.
Ponad Slovensko bežne každý deň preletí okolo deväťsto lietadiel, niekoľko desiatok vojenských navyše naši riadiaci letovej prevádzky zvládajú. Za bežných okolností býva vo vzdušnom priestore nad Slovenskom naraz aj 60 civilných lietadiel, ktoré musia zo zeme usmerňovať.
V stredisku riadení letov sedí pri monitoroch naraz 8 pracovníkov pre civilné lietadlá, dvaja vojenskí, dvaja pre malé lietadlá a dve asistentky. Vzdušný priestor majú rozdelený na štyri sektory. Každé lietadlo nad naším územím prijmú a koordinujú jeho let.
Najfrekventovanejšie, pokiaľ ide o leteckú dopravu, sú dnes oblasti medzi Bratislavou a Jelšavou a od hraníc s Českom po Štúrovo. Touto trasou teraz lietajú aj zahraničné vojenské lietadlá. (rf)