Zdravotníctvo – horúci rok protestov a minimálnych zmien

BRATISLAVA – Slovenské zdravotníctvo charakterizovalo tak ako každý rok chronicky známe drankanie peňazí, sľuby z úst šéfov rezortu a minimálne zmeny.

BRATISLAVA – Slovenské zdravotníctvo charakterizovalo tak ako každý rok chronicky známe drankanie peňazí, sľuby z úst šéfov rezortu a minimálne zmeny.

Už roky opakujú zdravotníci takmer totožné výzvy, píšu otvorené listy a organizujú protestné akcie, ktoré majú minimálny efekt. Aj minulý rok šéf zdravotníctva ubezpečoval, že reformy, ktoré sú rozbehnuté, zlepšia situáciu v prevádzke nemocníc, v zásobovaní liekmi, v zadlžení nemocníc a lekární, v tarifných platoch štátnych lekárov a podobne. Začiatkom roka 2000 šokoval lekárov nový Liečebný poriadok, ktorý spôsobil najmä stomatológom dlhodobý chaos a pre pacientov znamenal viac doplatkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko horšie ako Senegal

V polovici roka vypršal ročný pakt stability, ktorý lekárska komora uzavrela na svojom sneme s premiérom Dzurindom. Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila rebríček úrovne zdravotnej starostlivosti, podľa ktorého je na tom Slovensko horšie ako Albánsko, Senegal či Venezuela.

V rovnakom čase abdikoval minister T. Šagát po známych udalostiach spojených s chorobou prezidenta, a keďže jeho nástupcovi Romanovi Kováčovi lekári odmietli poskytnúť sto dní, druhá polovica roka bola pre rezort o poznanie horúcejšia. Protestovali štátni aj neštátni lekári. Neštátni ambulantní lekári ešte na jar začali vyberať od pacientov peniaze, tzv. sponzorské dary, ktoré im mali doplniť chýbajúce peniaze na prevádzkovanie ordinácií. Na jeseň to nevydržali dodávatelia liekov a lekárnici. Asociácia dodávateľov sa rozhodla na protest proti nesplneným sľubom vlády o splatení dlhov demonštratívne na dva dni prestať dodávať lieky a zdravotnícke pomôcky všetkým lekárňam. Dlh za lieky sa v tom čase vyšplhal takmer na 9 mld korún. Štátni lekári združení v Lekárskom odborovom združení si dvakrát počas roka postavili stan pred budovou parlamentu v čase zasadania poslancov, kde držali protestnú hladovku za zvýšenie platov. V rovnakom čase protestovali aj zdravotnícki pracovníci s celého Slovenska s oranžovými nálepkami. Takzvaná nálepková akcia mala zburcovať poslancov a upozorniť aj občanov na 15-miliardový deficit v rezorte zdravotníctva. Tímu lekárov sa podarila unikátna operácia – oddelenie siamských dvojčiat.

SkryťVypnúť reklamu

Na konferencii o korupcii zverejnili, že v úplatkoch sa podľa prieskumu v zdravotníctve stráca 9 až 18 miliárd korún. Korupcii sa darí najmä pri obstarávaní zdravotníckej techniky, rôznych druhov služieb v nemocniciach, pri prijímaní lekára na zaujímavé pracovné miesto, v privatizácii, pred operáciou, v liekovej politike a inde. Vláda prijala splátkový kalendár na splácanie dlhov zdravotníckych zariadení.

Protesty pred parlamentom

Tesne pred koncom roka, v čase prijímania štátneho rozpočtu si lekári hladovku a protesty zopakovali. Opäť s minimálnym efektom. Minister tesne pred koncom roka označil uznesenie prijaté poslancami, ktoré uchlácholilo hladovkárov, za nešťastné. S najväčšou pravdepodobnosťou sa teda tarifné platy, ako im to poslanci sľúbili, zvyšovať nebudú. Ak by sa malo zabezpečiť plnenie takto prijatého uznesenia, znamenalo by to podľa ministra prepustiť minimálne 12-tisíc zdravotníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári a sestry teda napriek sľubom znova začnú rok s rovnako malými platmi. Lekári v teréne zatiaľ považujú za absurdný fakt, že za desať rokov sa nič podstatné a zároveň pozitívne v zdravotníctve neudialo. Ako tvrdí záchranár MUDr.V. Dobiáš, s takýmto zdravotníctvom sa nedostaneme ani do predsiene EÚ. Podľa ministerstva by budúci rok mal priniesť dlho očakávané podstatné zmeny, okrem iného by sa nemocnice mali od marca zmeniť na verejnoprospešné zariadenia, ktoré by už neriadil rezort. Prvé dni nového roku prinesú lekárnikom chaos ako vždy s novou kategorizáciou, občanom vyššie odvody do zdravotného poistenia, pacientom vyššie doplatky za lieky a zdravotníckym zariadeniam ešte stále hrozia exekúcie pre vysokú zadlženosť.

(uj)

JANUÁR

SkryťVypnúť reklamu

– Premiér Mikuláš Dzurinda odmietol súkromné stretnutie s predsedom HZDS Vladimírom Mečiarom.

– V Dunajskej Strede zavraždili Tomáša Vidu, ktorého meno sa spájalo s podsvetím na Žitnom ostrove, a ktorý podľa niektorých vyšetrovacích verzií stál za vraždou gangu pápayovcov.

– Predstavitelia Slovenskej demokratickej koalície (SDK), blízki jej predsedovi M. Dzurindovi, sa dohodli na vytvorení nového politického subjektu – Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ).

– NR SR potvrdila uznesenia o vydaní súhlasu na trestné stíhanie bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivana Lexu a exministra vnútra Gustáva Krajčiho.

KDH zablokovalo na zasadnutí Európskej demokratickej únie vstup SMK a HZDS do tejto organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

– V Rožňave sa narodili siamské dvojčatá.

– Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici uznal Mikuláša Černáka vinným z trestných činov vraždy, brania rukojemníka a dvoch skutkov trestného činu vydierania. Odsúdil ho na 15 rokov nepodmienečne.

FEBRUÁR

– Návrh referendovej otázky na vypísanie predčasných volieb prevzal R. Schuster od predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.

– Poslanci NR SR schválili Zmluvu medzi ČR a SR o spoločnom postupe pri delení majetku bývalej federácie.

– NR SR zrušila uznesenie, ktorým v minulom volebnom období zbavila Františka Gauliedera poslaneckého mandátu.

– Lavína zrovnala so zemou Chatu pod Rysmi vo Vysokých Tatrách.

– Zakladajúceho člena SNS Mariána Andela vylúčila Ústredná rada SNS zo svojich radov.

SkryťVypnúť reklamu

– F. Gaulieder dostal po uzavretí zmieru s vládou jednu korunu ako nemajetkovú ujmu za protiprávne zbavenie mandátu a tiež hmotnú náhradu vyplývajúcu zo zákona.

– Mestské zastupiteľstvo v Žiline schválilo umiestnenie portrétu prezidenta prvej Slovenskej republiky Jozefa Tisa na Katolícky dom.

– HZDS začalo petičnú akciu za predčasné voľby.

– Krajský súd v Mníchove zastavil trestné stíhanie Michala Kováča ml. v kauze Technopol.

– M. Dzurinda predstavil Národný program boja proti korupcii.

MAREC

– V Bratislave sa začala konferencia európskych rabínov. Podujatie, na ktorom diskutovalo približne 150 európskych židovských duchovných, sa malo pôvodne uskutočniť vo Viedni.

– Republikové predstavenstvo SDĽ vyjadrilo podporu generálnemu riaditeľovi Slovenských elektrární (SE) Štefanovi Košovanovi.

SkryťVypnúť reklamu

– Spolupredseda SPV EÚ-SR Hans-Peter Martin povedal, že pripravované referendum o predčasných voľbách vyvoláva znepokojenie, pretože vzbudzuje obavy z návratu V. Mečiara k moci.

– Šéf slovenských vyšetrovateľov Jaroslav Ivor verejne vyzval V. Mečiara, aby prišiel vypovedať.

– Predsedníctvo SDK odmietlo všetky požiadavky ľavicových demokratov na prehodnotenie koaličnej dohody.

– Úspešné oddelenie rožňavských siamských dvojčiat v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Bratislave uskutočnil tím lekárov vedených prednostom chirurgickej kliniky DFN Jaroslavom Simanom.

APRÍL

– Predseda SDĽ J. Migaš navrhol odvolanie P. Kanisa z funkcie predsedu ministerského klubu SDĽ.

– R. Schuster prijal predstaviteľov Komunistickej strany Slovenska (KSS) a vyhlásil, že nevidí dôvod, prečo by táto strana nemala v našej demokratickej spoločnosti existovať.

SkryťVypnúť reklamu

– J. Čarnogurský odvolal Roberta Fica z funkcie agenta pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva v Štrasburgu.

– Podporu NR SR si udržal premiér M. Dzurinda a tým aj celý jeho kabinet. Jeho odvolanie navrhli opoziční poslanci, za odvolanie premiéra však hlasoval aj predseda NR SR a SDĽ J. Migaš a ďalší štyria poslanci SDĽ.

MÁJ

– Mimoriadny republikový snem Demokratickej únie vo Zvolene schválil postupné splynutie DU s SDKÚ.

– Poslanci NR SR schválili zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

– Premiéri SR a ČR M. Dzurinda a M. Zeman v Prahe podpísali protokol o definitívnom ukončení delenia federálneho majetku a dohodli sa na zachovaní colnej únie až do vstupu jednej z krajín do európskeho spoločenstva.

– M. Dzurinda požiadal listom prezidenta USA Billa Clintona, aby podporil vstup SR do OECD.

SkryťVypnúť reklamu

– E. Kukan sa rozhodol vymenovať Michala Kováča ml. na diplomatický post do Indie.

– Vrchný riaditeľ európskej politiky a NATO pri Ministerstve obrany USA genmjr. Joseph Garrett odovzdal zástupcom ozbrojených síl SR ďalšiu časť hodnotiacej štúdie o stave Armády SR, vypracovanú americkými expertmi.

JÚN

– Predseda KDH Ján Čarnogurský oznámil, že sa na sneme KDH v októbri 2000 už nebude znovu uchádzať o funkciu predsedu hnutia.

– R. Schuster odovzdal poverovacie listiny novej slovenskej veľvyslankyni v Poľsku Magde Vášáryovej.

– Generálna prokuratúra SR nezistila v postupe polície pri predvádzaní expremiéra a predsedu HZDS Vladimíra Mečiara na výsluch žiadny nesúlad so zákonom.

– R. Schustera s vysokými horúčkami hospitalizovali v nemocnici ministerstva vnútra. Osobný lekár prezidenta František Samsely konštatoval, že ide o febrilný stav s rozvratom vnútorného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

– R. Schusterovi po náhlom zhoršení zdravotného stavu v noci z 18. na 19. júna operovali perforované hrubé črevo.

– Minister vnútra Ladislav Pittner sa podrobil operácii žlčníka.

– Na oficiálnu návštevu SR pricestoval predseda Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov ČĽR Li Pcheng s manželkou.

– Konzílium ošetrujúcich lekárov súhlasilo s prezidentovou rodinou, ktorá sa rozhodla využiť ponuku prezidenta Rakúskej republiky Thomasa Klestila, aby bol R. Schuster liečený v Innsbrucku.

JÚL

– Vláda rozhodla o prevzatí časti prezidentských právomocí. Premiér M. Dzurinda uviedol, že príčinou tohto kroku vlády je skutočnosť, že R. Schuster pre závažné dôvody nemôže vykonávať svoju funkciu. Časť právomocí prešla na predsedu parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

– Minister zdravotníctva Tibor Šagát sa rozhodol odstúpiť z funkcie.

– Polícia vyhlásila pátranie po trestne stíhanom I. Lexovi.

– R. Schuster po trinástich dňoch umelého spánku zareagoval na hlasnú výzvu lekárov z innsbruckej kliniky a otvoril oči.

– J. Migaš bol na 6. zjazde SDĽ v Košiciach opätovne zvolený za predsedu strany.

– Roman Kováč bol vymenovaný do funkcie ministra zdravotníctva.

– Vláda súhlasila s poslaneckým návrhom ústavy, členovia vlády za SMK ju však nepodporili.

– M. Dzurinda a Ľ. Harach podpísali dohodu o zlúčení SDKÚ a DU.

AUGUST

– J. Migašovi doručili žiadosť dozorujúceho prokurátora o vydanie súhlasu parlamentu so vzatím I. Lexu do väzby.

– R. Schuster v sanatóriu v rakúskom Iglse podpisom potvrdil prevzatie petičnej listiny za vypísanie referenda o konaní predčasných parlamentných volieb.

SkryťVypnúť reklamu

– R. Schuster pre Český rozhlas vyjadril presvedčenie, že referendum bude neplatné z dôvodu nízkej účasti občanov na hlasovaní. Schuster doslova varoval pred možným návratom expremiéra a súčasného lídra HZDS Vladimíra Mečiara do najvyššej politiky.

– M. Dzurinda vypovedal pred vyšetrovateľom o okolnostiach vyplácania odmien členom svojej vlády. Vyhlásil, že cíti politickú zodpovednosť.

– Vláda schválila návrh ministra spravodlivosti J. Čarnogurského na odvolanie predsedu NS SR Š. Harabina.

– Predseda SMK Béla Bugár vyhlásil, že strana bude presadzovať vytvorenie Komárňanskej župy s prevahou obyvateľov maďarskej národnosti aj za cenu prípadného odchodu z vlády.

– NR SR vydala súhlas na vzatie I. Lexu do väzby, ktorý sa dlhodobým pobytom v zahraničí vyhýba trestu.

SkryťVypnúť reklamu

SEPTEMBER

– J. Migaš odcestoval na návštevu Austrálie a Nového Zélandu. Počas medzipristátia sa stretol s indonézskou viceprezidentkou Megawari Sukarnopurtiovou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 681
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 614
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 740
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 722
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 703
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 262
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 236
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu