na Slovensku

Cement z Ladcov ťahá naše ruky do EÚVedeli ste o tom, že cement, ktorý bežne používate, môže spôsobiť precitlivelé reakcie pri kontakte s pokožkou? Ak sa takýto cement predáva v krajinách EÚ, tak od roku 2001 musí na toto nebezpečenstvo jeho obal upozorňo

vať. U nás o tom netušíte a pritom jediným cementom, ktorý podobné problémy nespôsobuje, je nízkrochrómový cement CHROMATMIN vyrábaný Považskými cementárňami,a.s., Ladce.Problém obsahu chrómu v cemente je dnes veľmi aktuálny. Na trhoch štátov Európskej únie bola v predchádzajúcich rokoch vedená kampaň za ochranu zdravia pred možným poškodením pokožky, ktorá znamenala uplatnenie novej obchodnej podmienky pri výrobe a importe balených cementov. Touto podmienkou, napríklad v Nemecku, je, že balené cementy musia mať obsah šesťmocného chrómu znížený pod 2 ppm. V praxi to znamená, že obsah chrómu, ktorý sa vylúhuje vodou v podobe vo vode rozpustných chrómanov nesmie prekročiť povolený limit 2 mg na 1 kg cementu. Vyššie množstvo chrómu v cemente by podľa dokázaných štúdií expertov pri priamom kontakte s pokožkou mohlo vyvolať precitlivelé reakcie a spôsobiť alergické ekzémy. Ďalšie nebezpečenstvo chrómových zlúčenín sa ukrýva aj v ich vysoko toxických a potenciálne karcinogénnych účinkoch!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný zdroj chrómu v cementoch tvoria suroviny požívané na jeho výrobu, ktoré okrem vysokého množstva železa obsahujú aj ťažké kovy, vrátane chrómu. „Považská cementáreň, a.s., Ladce už v roku 1999 vyvinula v aktívnej spolupráci s pracovníkmi Katedry keramiky, skla a cementu ChtF STU v Bratislave vlastné riešenie rapídneho zníženia obsahu chrómu vo svojich produktoch“, hovorí generálny riaditeľ Ing. Anton Barcík a pokračuje, „ako prvá slovenská cementáreň, na základe vlastného patentového riešenia, sme znížili obsah škodlivých zlúčenín výrazne pod európske normy“. Nová technológia umožnila výrobu nového, nízkochrómového cementu CHROMATMIN so stabilným zložením, ktorý dosahuje parametre výrazne pod požadovanými hodnotami. Priemerný obsah škodlivých vodorozpustných chrómanov Cr IV je v cementoch CHROMATMIN vyrábaných v Ladcoch od 0,33 ppm do 0,44 ppm namiesto limitu 2 ppm, čo je len od Ľ do 1/6 požadovaného a overeného neškodného množstva!

SkryťVypnúť reklamu

„Cementy CHROMATMIN by sa mali používať všade tam, kde môže dôjsť k styku cementovej kaše s ľudskou pokožkou. Nie je pre nás dôležité, že takéto prísne normy by sme na Slovensku podľa platných predpisov ešte inemuselii spĺňať. Dôležité je, aby naši zákazníci sa cítili bezpečne a neboli zbytočne ohrození. Naše cementy ich pritom chránia ešte niekoľkonásobne viac, ako káže bezpečná norma, napríklad v Nemecku“, hovorí Ing. Barcík.

Nízkochrómový portlandský cement CEM I 42,5 N je vhodný na výrobu suchých omietkových zmesí, murovacích cementových mált, cementových lepidiel, betónových zmesí vo vyšších triedach kvality B 20 - B 55, betónových prefabrikátov, rôznych stavebných prvkov a tenkostenných betónových výrobkov. Jeho veľkou výhodou je, že s ním možno pracovať aj v chladnom prostredí.

SkryťVypnúť reklamu

Nízkochrómový troskový portlandský cement CEM II/B-S 32,5 N je takisto vhodný na výrobu suchých omietkových zmesí, murovacích cementových mált, cementových lepidiel, avšak aj na výrobu betónových zmesí nižších a vyšších tried kvality B 7,5 - B 40, na betónovanie základov, armovaných plôch, na výrobu tvárnic, veľkoobjemové a veľkoplošné betonáže a betóny so zvýšenou chemickou odolnosťou proti agresívnym vodám.

Viac informácií o nízkochrómových cementoch CHROMATMIN a o ďalších produktoch Považských cementární, a.s., Ladce na výstave CONECO, stánok č. 601, hala E.

(švh)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 652
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 423
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 312
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 426
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 703
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 259
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu