
Spotreba tepelnej energie v budove je suma pozostávajúca z tepelných strát obvodového plášťa, tepelných strát z vetrania s odčítaním tepelných ziskov (ohriatie povrchov slnečným žiarením, tepelným vyžarovaním osôb, elektrických spotrebičov,…). Až do 80-tych rokov bola štandardom ročná spotreba tepla v rozmedzí 150 až 250 kWh/m2. V posledných desiatich rokoch viedli izolačné opatrenia k zníženiu tejto hodnoty na úroveň približne 120 kWh/m2. Aj k nám sa postupne dostal tzv. nízkoenergetický dom, s maximálnou spotrebou tepla 70 kWh/m2. Ďalším krokom vo vývoji domov je trojlitrový dom, ktorého spotreba je max. 34 kWh/m2, resp. 3 litre vykurovacieho oleja na m2. Posledným vývojovým krokom je tzv. pasívny dom.
Uobvyklého domu vznikajú tepelné straty nedostatočnou izoláciou obvodového plášťa, oknami a vetraním, napr. otvorením okien alebo nežiaducimi trhlinami a netesnosťami v obvodových stenách. Pasívny dom už nestráca teplo obvodovým plášťom a vetranie je riadené s rekuperáciou, preto sú jeho straty na úrovni 10% obvyklých novostavieb. Ak ste si postavili dom so 120 m2 pred 3 rokmi, tak vaše ročné náklady na vykurovanie boli asi 12000 Sk po minuloročnom náraste cien energií o 40% budú vaše náklady 16000-17000 Sk a po očakávanom tohtoročnom zvýšení, vyššie o ďalších 40%. Ak by váš dom bol pasívny, tak by vaše náklady boli na úrovni 2000 Sk. Ak splácate hypotekárny úver 10000 Sk za mesiac, tak vám v podstate u obvyklého domu pribúdajú dve mesačné splátky ročne.
Pasívny dom potrebuje tak málo vykurovacej energie, že obvyklé vykurovanie (kotol, rozvodný systém, vykurovacie telesá, sklad paliva a komín) je zbytočné. Veľmi dobré tesnenie obvodového plášťa, využitie izolačných trojskiel a tepelnoizolačných okenných rámov, absolútna vzduchotesnosť a kontrolované vetranie so spätným získaním tepla z opotrebovaného vzduchu (rekuperácia) redukujú tepelné straty na minimum. Cieľom pasívnych domov je zníženie spotreby primárnej energie (vrátane ohrievania teplej vody, vykurovania a spotreby elektrického prúdu) pod 120 kWh/m2. Ohrev vody možno zabezpečiť pomocou slnečných kolektorov, čím sa pokryje 70% nákladov na jej prípravu, pretože 60 až 70% nákladov pasívneho domu spotrebuje príprava teplej úžitkovej vody. Obvyklá vykurovacia sezóna 7 až 8 mesiacov sa scvrkla na cca. 3 mesiace. Pri tepelnom výkone len 2 kW nie je potrebné tradičné vykurovanie so svojim rozvodným systémom. Táto skutočnosť vedie k tomu, že pasívne domy nie sú drahšie alebo sú len nepodstatne (Ň 10%) drahšie ako obvyklé domy. Dodatočné náklady zateplenia, okien a vetracieho zariadenia sú kompenzované nepotrebnými nákladmi pre zriadenie vykurovacieho systému domu.
Pasívne domy potrebujú pre obvodový plášť koeficient k medzi 0,10 a 0,15 W/m2K. To zodpovedá tepelnoizolačnej hrúbke 25 až 40 cm.
k-hodnota znamená: Spotreba tepelnej energie na m2 obvodového plášťa pri teplotnom rozdiely 1°C. Ak je teda rozdiel medzi vnútornou a vonkajšou teplotou 30°C, potom potrebuje 1 m2 obvodového plášťa 30x0,11W energie=3,3W. To znamená 660W pre 200 m2. Bez ohľadu na akékoľvek solárne zisky by 7 osôb, ktoré sa zdržiavajú v objekte, stačilo na vykúrenie domu, pretože jedna osoba vydá 100W tepelnej energie! Stačil by aj príkon 7 žiaroviek alebo chladničky a mrazničky.
Čerstvý vzduch je filtrovaný, ohriaty a privedený do obývacích miestností a spální. Rovnako veľký objem vzduchu je odvádzaný z kuchyne, kúpeľne a WC. V centrálnom zariadení je z opotrebovaného vzduchu odčerpávané teplo a z neho až 95% odovzdávané privádzanému čerstvému vzduchu. Pritom ale nedochádza k žiadnemu premiešaniu vzduchu, ani k preneseniu pachov. Malé zariadenie s výkonom 2kW postačuje na ohriatie vzduchu na želanú teplotu. Výhodné je čerstvý vzduch predhriať, resp. v lete predchladiť, už v zemnom tepelnom výmenníku, čo je v skutočnosti 30 až 50m dlhé PE-potrubie uložené v hĺbke 2 m.
* Vetranie slúži k:
* privedeniu čerstvého vzduchu,
* odvedeniu škodlivín, opotrebovaného vzduchu a vlhkosti,
* zdraviu, vyvarovaniu sa alergiám,
* energetickej úspore.
V pasívnom dome sú veľmi dôležité okná. Zabezpečujú slnečné tepelné zisky a zabraňujú tepelným stratám. Toto je možné dosiahnuť „superzasklením“, tzn. izolačným trojsklom s argónovou alebo kryptónovou náplňou. Koeficient tepelnej priestupnosti okien U musí byť menší alebo rovný 0,8 W/(m2K).
Koeficient okien U zohľadňuje aj tepelné straty ktoré vznikajú po obvode zasklenej plochy v mieste dištančnej vložky. Preto sú hodnoty U vyššie ako doteraz používaný koeficient k, pri ktorom ešte tepelné mosty neboli zohľadnené.
* Najčastejšie kladené otázky:
* Čo je vlastne pasívny dom?
Pasívny dom je skoro „nulový dom“. Jeho zostatková spotreba vykurovacej energie sa pohybuje okolo 10 kWh na meter štvorcový a rok, teda o 80% menej ako povoľuje nový energetický zákon v EU (Energieeinsparverordnung 2001). Pasívny dom preto nepotrebuje obvyklé vykurovanie s kotlom, rozvodným systémom, vykurovacími telesami, skladom paliva a komínom. Len pár dní v roku beží bezpečnostné vykurovanie, ktoré so svojimi 500W potrebuje menej energie než kávovar.
* Prečo nieje v pasívnom dome potrebné vykurovanie?
Kvôli vynikajúcej tepelnej ochrane sú tepelné straty tak znížené, že na vyrovnanie strát postačuje cez okná vnikajúca slnečná energia a vnútorné tepelné zdroje spolu s dohrievaním vzduchu.
* Je bývanie v pasívnom dome zdravé?
Popri výraznej úspore vykurovacích nákladov a citeľne lepšou mikroklímov vo všetkých miestnostiach je treťou výhodou pasívneho domu zdravotný aspekt. Pasívne domy sú zaplavené svetlom, pretože kvôli využitiu slnečnej energie sú potrebné veľké južné okná. Okrem toho má denné svetlo aj zdravotné výhody, napríklad svetlom je tvorený Seratonin tzv. „náladový hormón“ ktorý zabraňuje známej „zimnej depresii“. Záplava svetla = dobrá nálada. Ďalším produktom svetla je vitaín D, pôsobí na tvorbu kalcia ako prevencia proti osteoporóze.
* Zdravý vzduch a zdravá klíma.
Každý, kto už navštívil pasívny dom v zime, je prekvapený vynikajúcou kvalitou a množstvom kyslíku v miestnostiach. Zdravotníci požadujú na udržanie zdravia 30 m3 čerstvého vzduchu na obyvateľa a hodinu. Táto hodnota sa v zime v obvyklom dome nedá dosiahnuť a hlavne preto sa v zime obyvateľom nedostáva dostatok kyslíku. Možným následkom je strata výkonu a dokonca oslabenie imunitného systému. Riadené vetranie v pasívnom dome zabezpečuje nepretržité vetranie a vynikajúcu klímu. Pachy a škodliviny, napr. cigaretový dym, sú odvetrané. Navyše aj čerstvý vzduch je filtrovaný ešte pred vstupom do miestností. Preto sú peľový alergici v pasívnom dome v zdravom a čerstvom vzduchu a bez dýchacích problémov.
* Je možné v pasívnom dome otvoriť okná?
Samozrejme, že je možné kedykoľ-vek okná otvoriť. Vy to ale robiť nemusíte, pretože vetracie zariadenie v pasívnom dome zabezpečuje vždy dostatok čerstvého vzduchu. To má veľa výhod: Vďaka jemným filtrom ostáva prach a peľ vonku. Aj keď nie sú obyvatelia doma alebo cez noc, keď sú okná uzavreté, je kvalita vzduchu vynikajúca. V zime by sa však okná nemali dlhší čas nechať otvorené, lebo to vedie, ako u všetkých domov, k citeľnému ochladeniu teploty vzduchu a k nárastu spotreby vykurovacieho tepla. *