
Obyvateľom Basry teraz najviac chýba voda. FOTO - REUTERS
Humanitárna pomoc južnému Iraku sa začína rozbiehať. Je s ňou spojených veľa komplikácií. Najvážnejšou je zaistenie bezpečnosti. Rad obyvateľov Umm Kasru, ktorí sa včera tlačili pri distribučnom centre vody s horami vedier a kanistier, poskytoval menej optimistický pohľad.
Voda začala prúdiť narýchlo vybudovaným vodovodom z Kuvajtu už v nedeľu. Od dnešného rána má do Iraku tiecť 2,7 milióna litra vody denne. To je voda asi pre milión obyvateľov.
Ďalším z úspechov bolo, že sa pred niekoľkými dňami podarilo sprevádzkovať prístav Umm Kasr pre dodávky humanitárnej pomoci.
Včera humanitárne operačné centrum (HOC) v Kuvajte oznámilo, že bola konečne zaistená bezpečnosť v úzkom okruhu okolo prístavu. Tým sa výpočet pozitív končí.
Cassandra Nelsonová z humanitárnej organizácie Mercy Corps včera oznámila, že organizácie, ktoré sa chystajú pomôcť Iraku, sa zatiaľ nedohodli s Američanmi, ako zaistiť dodávky tam, kde situácia nie je bezpečná. To je zatiaľ na väčšine irackého územia.
Experti sa zhodujú, že Irak zatiaľ nepostihla humanitárna katastrofa. V niektorých miestach však môže čoskoro nastať. Urýchliť ju môžu aj rýchle rastúce teploty.
Najkritickejšia situácia panuje na juhu Iraku, predovšetkým v Basre, ktorá je čiastočne obkľúčená a kde 60 percent obyvateľov nemá tečúcu pitnú vodu.
Nelsonová povedala, že zásobovanie vodou v Basre je na kritickej hranici. Boje pokračujú a neumožňujú sa pohnúť dopredu. Veľmi rýchlo začnú prichádzať poplašné správy z ďalších oblastí, predovšetkým z tých, kde prebiehajú ťažké boje. To je napríklad Násiríja severnejšie od Basry a tiež Nadžaf.
Pokiaľ ide o jedlo, je situácia na juhu Iraku nepomerne lepšia. Podľa britského hovorcu v Kuvajte Chrisa Vernona majú obyvatelia Basry zásoby potravín približne na mesiac.
Koaličné jednotky popreli informácie bagdadského vedenia, že pri útoku inváznych jednotiek na Basru bol zničený sklad s potravinami, kde bolo údajne až 200 000 ton jedla.
Hovorkyňa Medzinárodného Červeného kríža Nadia Doumaniová však upozornila na ďalší problém - všetci sa až príliš koncentrujú na pomoc Bagdadu, Basre a ďalším veľkým mestám. „Irak je však veľká krajina a my nevieme prakticky nič o tom, ako to vyzerá inde. Problém je v tom, že tam však zatiaľ vôbec nemáme prístup.“
V Umm Kasre začalo medzitým fungovať britské centrum pre nábor pomocných pracovníkov do prístavu. Včera sa pri vojenskom stane tvoril dlhý rad irackých mužov, ktorí žiadali o prácu.
PRE SME - PETR PRAVDA, MF Dnes, Kuvajt