
Peter Arnett. FOTO – REUTERS
Do Bagdadu prišla novinárska legenda bojovať o svoju česť. Za rozhovor pre oficiálny iracký kanál sa napokon musel ospravedlňovať Novinársku legendu a bývalú hviezdu CNN Petra Arnetta, ktorý v prvej vojne v zálive ako jediný zostal v Bagdade aj počas bombardovania, si kúpil Saddám.
Arnetta už pred 12 rokmi obviňovali, že podľahol irackej propagande. Teraz sa do Bagdadu vrátil a cez víkend odpovedal na otázky irackej štátnej televízie. V rozhovore sa nepriamo priznal, že „je v Iraku, aby pomohol tým, ktorí sú proti vojne“.
Amerika okamžite zareagovala. Médiá ho obvinili, že zradil vlasť a televízia NBC, pre ktorú v Iraku pracoval, ho vyhodila.
Arnett sa stal symbolom prvej televíznej vojny. Bol to on, kto ľuďom na celom svete priniesol vojnu v zálive do obývačiek. Zo strechy hotela Rašíd vtedy šokovanému svetu ukazoval zábery vybuchujúceho Bagdadu. Mnohí už vtedy tvrdili, že hviezdou sa stal za cenu toho, že sa nechal od Iračanov cenzurovať a pomáhal tak režimu.
O niekoľko rokov neskôr sa ho CNN zbavila. Arnett sa priplietol k dokumentu, ktorý krivo obviňoval americkú armádu. Dodnes tvrdí, že s tým nemal nič spoločné, len dokumentu prepožičal svoj hlas, ale CNN sa radšej hviezdy vzdala.
Druhá vojna v zálive sa stala jeho osobnou pomstou. Do Iraku prišiel písať pre spravodajský kanál MSNBC, ktorý patrí televízii NBC a internetový National Geographic Explorer.
V momente, keď Irak vyhodil z Bagdadu televíziu CNN a zostal tam ako jeden z posledných amerických reportérov, musel zažívať pocit víťazstva. Do spravodajstva ho zaradila aj veľká NBC. Netrvalo to však dlho.
Do Bagdadu neprišiel len písať, ale aj bojovať: chcel dokázať, že je lepší ako CNN, a chcel tiež ukázať, že táto vojna nie je v poriadku. Za súpera si vybral aj administratívu prezidenta Busha.
Arnett neodolal lákaniu televíznej kamery a postavil sa pred ňu v Saddámovej televízii. „Je jasné, že v Spojených štátoch rastie tlak na prezidenta Busha a tiež odpor k vojne. Naše správy o civilných obetiach a odpore, ktorý kladú iracké jednotky… pomáhajú tým, ktorí sú proti vojne,“ povedal Arnett. „Prvý vojnový plán zlyhal na irackom odpore. Teraz sa pokúšajú napísať nový plán.“
Nositeľ Pulitzerovej ceny za spravodajstvo z vojny vo Vietname sa postavil do pozície urazenej hviezdy. Zdá sa, že ho neranila len CNN, ale aj Bush. Arnett nechápe, prečo nesledoval jeho reportáže. V nich by sa podľa reportéra dozvedel, že Iračania budú bojovať. „Mňa a ostatných, ktorí to vnímali podobne, ale Bushova administratíva nepočúvala.“
Televízia NBC sa najskôr pokúsila Arnetta brániť: bola to profesionálna zdvorilosť a jeho odpovede boli analytické.
Potom sa ozvali Arnettovi kritici. Editor konzervatívneho časopisu National Review Rich Lowry povedal, že rozhovor je len ďalším dôkazom, že Arnett je propagandistom a že jeho jediným cieľom je vytvoriť dojem, že americká armáda neuspeje. „A tieto veci rozpráva v gestapáckej televízii. To je neuveriteľné.“
V šoku nie sú len médiá. Arnetta už kritizovali aj kongresmani a ticho nie sú ani v Bielom dome. Zatiaľ len nemenované zdroje z prezidentovho okolia tvrdia, že ich to vlastne neprekvapuje. Arnett je totiž podľa zdroja denníka The Washington Post „v pozícii totálneho ignoranta“.
Arnett prišiel do Bagdadu bojovať o svoju novinársku česť. Už teraz je jasné, že prehral. Včera sa začal za rozhovor ospravedlňovať: Zle som odhadol situáciu.
Do Bagdadu prišiel, aby sa vrátil na výslnie, zdá sa však, že skončil: „Existuje malý ostrov v južnom Pacifiku a tam sa pokúsim doplávať. Odchádzam, som zničený.“