
Prvý apríl je nielen dňom bláznov, ale aj dňom vtákov. Dva v jedno spojil aj majiteľ Trabanta a obyvateľ Neuruppinu zo severovýchodu Nemecka, ktorý pred dvoma rokmi umiestnil svoje staré auto na 10 metrov vysokú vežu. Odvtedy sa jeho strecha stala obľúbeným miestom, kde si bociany po návrate z juhu stavajú svoje hniezda. FOTO – TASR/EPA
Prvý apríl – deň bláznov – obľubujú najmä žiaci. Hneď po dni učiteľov je to pre nich ďalšia dobrá príležitosť, ako si skrátiť hodinu. „S obľubou vymieňajú napríklad dvere na triedach. Stalo sa mi aj, že všetci sedeli chrbtom k tabuli, tak som im začal vysvetľovať učivo po maďarsky. Učitelia tiež majú zmysel pre humor,“ hovorí pán Horváth, riaditeľ Gymnázia v Púchove.
„Deti na nás nie sú až také zlé. Pamätám si milé žartíky, keď si žiaci napríklad dali na hlavy trpaslícke čiapky a spali na vankúšoch. Obyčajne sa však vymieňajú v triedach, prídete ku siedmakom a sedia tam prváci,“ hovorí zástupkyňa riaditeľa Jana Jajcajová zo Základnej školy v Bratislave.
„Robia si žarty viac jeden z druhého ako z učiteľov a niektoré sú dosť kruté,“ hovorí Pavol Lager zo základnej školy v Trnave. Myslí si, že deti trochu strácajú fantáziu.
Vo Francúzku je tradičným školským aprílovým žartíkom prilepenie papierovej ryby na chrbát. Obeť žartu je potom „poisson d‘avril“, teda aprílová ryba. Rovnaká tradícia je v Taliansku. V Škótsku sa zase deti obsypávajú múkou.
Prvý apríl má dlhšiu tradíciu v západnej Európe ako u nás. Ešte do 16. storočia vrcholili oslavy nového roka práve v tento deň. Súviselo to s jarou aj s náboženskou tradíciou – Nanebovstúpením Ježiša Krista. Rozhodnutie pápeža Gregora XIII. zaviesť v západnej Európe gregoriánsky kalendár všetko zmenilo – Nový rok sa presunul na 1. januára.
Informácie sa však vtedy šírili pomaly a v mnohých krajinách sa Nový rok ešte niekoľko rokov oslavoval v apríli. Aj tí, ktorým sa zmeny v kalendári nepáčili, ho ešte dlho oslavovali 1. apríla, a tak ich ostatní začali volať bláznami a 1. apríl označili za deň bláznov. V Škótsku sa oslavuje aj 2. apríl – a to kopancami „bláznov“ do zadnej časti tela.
Prvými žartíkmi bolo pravdepodobne posielanie učňov, ale aj detí nakupovať alebo požičiavať nepotrebné či neexistujúce veci, čo malo pripomínať nekonečnú cestu Krista k Pontskému Pilátovi. Požičiavalo sa zajačie perie, mušia masť či formičky na halušky. Nuž, ako hovorí tradícia – v tento deň netreba veriť všetkému. Aj preto, že práve prvého apríla sa vraj narodil Judaš, ktorý klamal a zradil Krista. (haj)
Kto naletel
o Pred dvoma rokmi sa išli holandskí investori zblázniť za akciami fiktívnej firmy F/Rite Air (po slovensky „smažený vzduch“), ktorá údajne vyvinula vzduchový ionizér proti depresii. Výmyselníkom prišli ponuky na kúpu akcií za 6,5 milióna dolárov.
o Minulý rok naletel šéf Microsoftu miliardár Bill Gates moderátorovi kanadskej rozhlasovej stanice CKMF-FM. Gatesovi zavolal imitátor, ktorý sa predstavil ako kanadský premiér, pohovoril s ním o ekonomike a potom ho pozval do striptízového baru.