TASR napríklad odmietla poskytnúť svoj cenník a podmienky odberu konkurenčnej súkromnej SITA. Vydavateľstvu časopisov a novín v roku 2000 zas odmietla predať len časť spravodajského servisu, a nútila ho servis odoberať v balíku. Predsedníčka úradu zistila, že sa to nestalo len v jednom prípade.
Úrad rozhodol v tejto veci aj v roku 2002, TASR sa vtedy odvolala. Podľa predchádzajúceho rozhodnutia mala zaplatiť aj polmiliónovú pokutu, za to, že v rokoch 1999 – 2002 ponúkala svoje služby za dumpingové ceny.
Nakoniec zaplatiť nemusí, keďže Protimonopolný úrad nestihol rozhodnúť v lehote jedného roka. „Zbavenie povinnosti zaplatiť pokutu je pre nás významnou pomocou,“ povedal riaditeľ TASR Peter Nedavaška. Hovorí, že viazanie odberu do balíka je už minulosťou.
TASR sa podľa nového rozhodnutia úradu musí zdržať zneužívania svojho postavenia a dať SITA cenovú ponuku a podmienky odoberania svojho servisu do 15 dní.
Transformáciu agentúry presúva jedna vláda na druhú. Milan Kňažko sa ako minister kultúry pokúsil predložiť niekoľko projektov, ani jeden vo vláde neprešiel.
Doteraz zákon nezávislosť štátnej tlačovej agentúry nijako nezabezpečuje. Dokladom bolo neobjektívne spravodajstvo TASR za Mečiarovej vlády, keď jej šéfoval Dušan Kleiman, vtedy blízky HZDS. Kontrola je tiež nejasná.
Ministerstvo kultúry tvrdí, že TASR nespadá do jeho rezortu, ministerstvo financií kontroluje len použitie verejných zdrojov, pravidelnú výročnú správu predkladá TASR len mediálnemu výboru parlamentu.
Šéf TASR Nedavaška je presvedčený, že sa dohodne s ministrom Chmelom. Pri nástupe navrhoval zmeniť agentúru na štátnu akciovú spoločnosť. Dnes sa prikláňa aj k druhej verzii. „Mohla by to byť verejnoprávna inštitúcia – ako STV a SRo,“ povedal. Prepojenie na štátny rozpočet by zostalo vždy. „Bez pomoci štátu národná agentúra fungovať nemôže,“ tvrdí Nedavaška.
Povedali o rozhodnutí
PETER NEDAVAŠKA, generálny riaditeľ TASR: „Rozhodnutie rešpektujeme. Mám záujem zmiesť túto kauzu zo stola. Pri minulom rozhodnutí nám hrozilo, že budeme musieť zvýšiť ceny, aby sme do nich premietli opodstatnené náklady, čo pri súčasnom stave médií nie je možné. Nepovažujeme za celkom korektné, aby TASR poskytla podmienky odberu spravodajstva a cenovú ponuku SITA, ktorú považujeme za konkurenta, ale splníme to, ak SITA prejaví záujem. Keďže platí cenová sloboda, naša ponuka bude pre ňu ‘veľmi zaujímavá‘.“
PAVOL MÚDRY, generálny riaditeľ SITA: „Úrad potvrdil, že štátne dotácie pre TASR deformujú trhové prostredie a jednostranne ju zvýhodňujú na úkor SITA. Úrad nemôže odstrániť tento stav pre zlý zákon o TASR a zákony o štátnom rozpočte na roky 1998 – 2003, ktoré umožnili nadmerné dotovanie TASR. Rozhodnutie je výzvou ministerstvu financií a kultúry, ktoré by mali urýchlene pripraviť také právne normy, čo dajú trhové prostredie v oblasti tlačových agentúr do súladu s ústavou.“