Paríž/Bukurešť 31. marca (TASR) Spojenci USA v strednej a východnej Európe začínajú v irackej otázke ustupovať. Čím viac sa vojna proti režimu Saddáma Husajna zintenzívňuje, tým viac sa proamerický postoj v týchto krajinách stáva problematickejší, píše dnes francúzsky denník Le Monde.
Rumunsko a Bulharsko, najvernejší spojenci Washingtonu vo východnej Európe, začínajú meniť svoj postoj. Obe krajiny odmietli vyhovieť americkej žiadosti o vyhostenie irackých diplomatov a zatvorenie irackých veľvyslanectiev. Rumunský prezident Ion Illiescu vyhlásil, že nie je ochotný nasledovať USA za každých podmienok.
Socialistická opozícia v Bulharsku začala kampaň proti vojne v Iraku, čím sťažila politickú koexistenciu prezidenta, exkomunistu Georgiho Parvanova s premiérom Simeonom Sakskoburggotským. Prezident Parvanov zdôraznil, že neakceptuje túto vojnu, ktorá sa začala bez rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN. Počas irackej krízy pred vypuknutím vojny patrilo Bulharsko k najvernejším spojencom USA aj v BR OSN. Bulharsko je nestálym členom BR OSN, pripomenul Le Monde.
Bukurešť aj Sofia si nepochybne chcú poistiť svoju kandidatúru na vstup do Európskej únie. Jej členmi by sa mali stať v roku 2007. V oboch krajinách sa radikálne mení aj postoj verejnej mienky k vojne. Hoci veľká väčšina Rumunov aj Bulharov bola za vojnu, od začiatku vojenských akcií proti Bagdadu sa verejnosť odvrátila od intervencie. Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú, že 86 percent Rumunov a 71 percent Bulharov je proti vojne a žiadajú jej okamžité zastavenie.
Rovnaký obraz možno sledovať aj v Českej republike, Poľsku a Maďarsku, pokračuje Le Monde. Vláda v Budapešti odmieta zatvoriť iracké veľvyslanectvo, čo žiadali USA. Maďarsko síce súhlasilo, aby sa na vojenskej základni v Taszári pod vedením inštruktorov z USA pripravovalo 3000 členov irackej opozície, ale odkedy sa vojna komplikuje, maďarská vláda zmiernila svoj postoj. Maďarsko nie je vo vojne s Irakom, oznámil minister zahraničných vecí László Kovács.
Najzjavnejšie sa odpor k vojne proti Iraku prejavil v Českej republike, podotkol Le Monde. Nový prezident ČR Václav Klaus pre Mladú frontu Dnes povedal: Irak je iste neakceptovateľná a pre súčasnú európsku civilizáciu potenciálne nebezpečná diktatúra, ale presadzovať demokraciu vojenskou silou sa V. Klausovi zdá byť ako z iného sveta.
Aj v Poľsku, ktoré vyslalo do Iraku 200 vojakov, minister obrany Jerzy Szmajdzinski kritizoval amerických predstaviteľov: "Nie je dobré, keď politici, aj keď sa volajú George W. Bush alebo Donald Rumsfeld, podrobne popisujú činnosť špeciálnych jednotiek."
Nová Európa, ako sa o nej zmienil americký minister obrany Donald Rumsfeld, zdá sa, sa chce vrátiť do náručia tej starej Európy, zhŕňa Le Monde.