Washington 31. marca (TASR) - Prvý vojnový plán Spojenými štátmi vedeného spojenectva zlyhal kvôli odporu Iračanov a stratégovia "sa snažia napísať ďalší plán". Uviedol to pre irackú štátnu televíziu skúsený vojnový spravodajca Peter Arnett, jeden z mála novinárov stále pracujúcich pre americkú televíziu v Bagdade. Arnett, ktorý získal Pulitzerovu cenu za spravodajstvo z Vietnamu pre tlačovú agentúru Associated Press, sa stal známym najmä za pokrývanie vojny v Perzskom zálive z roku 1991 pre televíziu CNN. Tentoraz z irackej metropoly podáva správy pre americkú stanicu NBC.
Pentagón sa k interview oficiálne nevyjadril, no jeho zástupca naznačil, že reportér bol zmanipulovaný. "Režim Saddáma Husajna je zastretý lžami a manipuláciou a moc si udržal nielen silou a zastrašovaním, ale aj manipuláciou niektorých médií. Je dôležité, aby médiá presne podávali svetu správy o tom, čo sa deje v Iraku," povedal nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany USA.
Po rozhovore odvysielanom v nedeľu by sa Arnett mohol stať terčom kritiky podporovateľov vojny. Vláda Georgea Busha, otca súčasného prezidenta USA, bola nespokojná s jeho spravodajstvom z predošlej vojny proti Iraku a tvrdila, že sa stal nositeľom propagandy.
Arnetta odsudzovali za jeho správu o bombardovaní továrne na mlieko v Bagdade, v ktorej podľa americkej armády vyrábali biologické zbrane. Armáda tvrdo reagovala na tvrdenie, že zaútočila na civilné zariadenie, no Arnett si stál za tým, že jediným účelom závodu bola výroba výživy pre deti.
NBC v nedeľňajšom stanovisku uviedla, že Arnett sa v rozhovore nesnažil o nič viac, než analytickú odpoveď na otázky, a jeho vynikajúce spravodajstvo o vojne hovorí samo za seba. Improvizované interview pre irackú televíziu bolo "profesionálnou zdvorilosťou" a podobné iným rozhovorom, ktoré poskytol médiám z celého sveta.
Arnett v interview uviedol, že jeho irackí priatelia mu povedali o rastúcom pocite vlastenectva a odporu proti tomu, čo robia Spojené štáty a Británia. Podľa neho USA prehodnocujú bojisko a odkladajú vojnu, možno o týždeň, kvôli prepracovaniu plánu.
"Americké vojnové plány evidentne nesprávne odhadli odhodlanie irackých síl," vyhlásil Arnett s tým, že jasný je aj nárast nesúhlasu s vojnou v Spojených štátoch a námietok voči tomu, ako ju prezident George W. Bush vedie.
Rozhovor odvysielala iracká satelitná stanica v angličtine s prekladom moderátora oblečeného v zelenej vojenskej uniforme. Podľa NBC ho Arnett poskytol na požiadanie krátko po účasti na brífingu irackej vlády.
Arnett, pochádzajúci z Nového Zélandu, bol reportérom, ktorý v CNN v roku 1998 podával vo vysielaní správu obviňujúcu americké sily z toho, že v roku 1970 použili v dedine v Laose plyn sarín proti dezertérom. Za správu, ktorú CNN stiahla, dostali dvaja zamestnanci výpoveď a Arnett napomenutie. Z televízie napokon odišiel.
Do Iraku tento rok neodcestoval ako reportér stanice NBC News, ale ako pracovník relácie National Geographic Explorer televízie MSNBC. Keď však Bagdad z bezpečnostných dôvodov opustili ostatní spravodajcovia NBC, tá začala vysielať jeho správy.
Pre najbližšie vydanie časopisu TV Guide Arnett uviedol, že cíti určité zadosťučinenie. Kedysi sa totiž hneval na zakladateľa CNN Teda Turnera a bývalého šéfa televízie Toma Johnsona za to, že sa ho nezastali po tom, čo im zarobil miliardy riskovaním vlastného života pri prvej vojne v Zálive.
Teraz, keď Turner a Johnson z televízie odišli, Iračania vyhodili z Bagdadu štáb CNN, no Arnett je stále v irackej metropole. Podľa jeho slov mu dovolili ostať, pretože ho rešpektujú. Vedia, že s nimi nemusím súhlasiť, ale mám ich rešpekt, dodal.