Paríž 31. marca (TASR) Spojeným štátom americkým sa podaril vojenský prienik na irackom území, ale v oblasti politickej propagandy získal body v uplynulom týždni Irak. Ako ďalej uvádza denník Le Figaro, téza USA a ich spojencov, že vedú vojnu na oslobodenie utláčaného irackého obyvateľstva, nenašla kladnú odozvu v arabskom a moslimskom obyvateľstve.
Naopak, konštatovanie Bagdadu, že čelí nespravodlivej agresii, arabský svet prijal. Bagdad získal cenné body aj v tom, že irackej armáde sa podarilo výpadmi proti najsilnejšej armáde sveta vnútiť jej veliteľom prestávku v bojových akciách.
Aj keď Irak nemôže dúfať, že vyhrá vojnu s USA, minulý týždeň priniesol Bagdadu niekoľko psychologických víťazstiev. Nie je to zanedbateľné, pokračuje Le Figaro, lebo Bagdad by mohol ohroziť niektoré vojenské ciele Washingtonu: napríklad plány na nové usporiadanie Blízkeho východu a miesta, ktoré by USA po vojne v regióne chceli zaujať. Po nej by mohli naraziť na vlnu protiamerického nepriateľstva.
Najhrubšie propagandistické vyhlásenia doteraz prišli od USA a ich spojenca Veľkej Británie: zmieňovali sa o smrti Saddáma Husajna, kým sa iracký prezident neukázal na televíznej obrazovke, bez reálnych podkladov oznámili, že sa vzdala 51. iracká divízia, potom prišli s tézou, že iracký vicepremiér Tárik Azíz utiekol, ale ten prišiel na tlačovú konferenciu. Hovorili aj o povstaní v Basre, ale konštatovanie nemalo oporu. Tisíce letákov, ktoré USA a ich spojenci distribuovali medzi Iračanov, rozhlasové vysielanie v arabčine a správy vyslané elektronickou poštou vyšším úradníkom nemali nijaký účinok.
Američanom sa zatiaľ nepodarilo nájsť chemické, bakteriologické ani jadrové zbrane Iraku, čo by znamenalo ich propagandistické víťazstvo. Iracká armáda sa nateraz zdržala použitia zbraní hromadného ničenia, podotkol denník.
Úloha USA je komplikovanejšia ako počas prvej vojny v Perzskom zálive. Legitímnosť súčasnej vojny proti Iraku popierajú mnohí ľudia v celom svete. Na rozdiel od roku 1991 teraz USA nedominujú už ani v oblasti spravodajstva. Existencia katarskej arabskej televíznej stanice al-Džazíra zabránila šíreniu len Američanmi vybraných správ. Takto mohli diváci v mnohých krajinách sveta vidieť aj amerických vojakov v irackom zajatí, zdôraznil Le Figaro.