Je jediným voleným orgánom únie, reprezentuje jednotlivé národy a 626 poslancov volia vo voľbách občania členských krajín. Zodpovedá za legislatívu únie, schválenie rozpočtu a má právo kontroly a dohľadu nad Európskou komisiou.
Parlament menuje predsedu a členov komisie a môže komisiu donútiť k rezignácii vyslovením nedôvery. Posledné voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnili v roku 1999, ďalšie budú v roku 2004.
Rada Európskej únie
Skladá sa zo zástupcov vlád 15 členských štátov. Je to najvyšší právny a rozhodovací orgán Európskej únie. Zodpovedá za spoluprácu vlád členských štátov únie v oblasti zahraničnej a vnútornej politiky. Vydáva záväzné nariadenia.
Rada má tzv. rotujúce predsedníctvo. Predsedom rady je jeden z členských štátov v určenom poradí na 6 mesiacov (od januára do júna a od júla do decembra). Hlavnou úlohou predsedajúceho štátu je organizovanie a vedenie zasadnutí rady.
Európska komisia
Je to výkonný, iniciatívny a správny orgán Európskej únie. Komisia zastupuje úniu voči členským štátom aj voči tretím krajinám alebo medzinárodným organizáciám.
Narába s rozpočtom únie, zodpovedá zaňho Európskemu parlamentu. Vykonáva programy únie. Komisia má 20 komisárov z rôznych členských štátov, ktorí majú pridelené špecifické oblasti pôsobnosti. Prezidenta komisie navrhnú členské štáty. Konečné zloženie komisie musí schváliť Európsky parlament. (r)