Snemy sa konajú po neúspešnom referende o predčasných voľbách, túto otázku však neotvárali. „Len sme niektorých členov pochválili, niektorých trochu pohanili, že sme ich v kampani nevideli,“ povedal vysokoškolský profesor Ján Turňa, staronový predseda okresnej organizácie. Snem nehľadal hlavného vinníka neúspechu.
V závodnej jedálni sa zišlo okolo deväťdesiat delegátov, poväčšine starších ľudí. O tretej poobede vonku začínalo snežiť a v sále ich už sedelo menej. „Niektorým bolo dlho,“ vysvetľoval D. Kleiman.
Podľa názoru pána Vladimíra, ktorý je v hnutí už sedem rokov, by na podrobné prebranie všetkých problémov bolo treba aspoň dva dni. Bol vedúcim referendovej komisie a podľa neho prišlo hlasovať málo ľudí, lebo sa menili volebné okrsky a ľudia sa báli. Inak by vraj prišlo aj 38 percent.
„Žiadne prevratné zmeny sa neudiali,“ povedal Turňa. „Chceme sa zapojiť do programu obnovy Slovenska profesionálnou robotou. Okresná organizácia pre to nemôže veľa urobiť, ale jednotlivci z nej áno.“ Hnutie má pocit, že vyhrotený vzťah verejnosti k nemu sa na všetkých úrovniach zlepšuje. V Petržalke má podpísanú koaličnú zmluvu s SDĽ, SNS, KSS a „virtuálnymi“ robotníkmi.
Na sneme bol aj Ali Badara z afrického Beninu. Študoval na Slovensku, oženil sa a tvrdí, že politika ho zaujíma. „Som pozorovateľom, kartičku nemám.“ Možno do HZDS raz vstúpi. „Uvidíme. Chodím aj na SDĽ. Niečo robiť musíme.“
BORIS ZEMKO