V posledných mesiacoch čelil Špidla ostrej vnútrostraníckej kritike za celú sériu chýb. Tomu zodpovedal aj zjazd, kde naňho zaútočili najmä stúpenci bývalého predsedu Miloša Zemana.
Nepáčila sa im nezvládnutá voľba prezidenta, ustupovanie dvom menším koaličným stranám vo vláde a odchýlenie sa od sociálnodemokratického programu.
Zeman už na dôchodku povedal, že novým šéfom by sa mal stať minister práce Zdeněk Škromach a celé vedenie by malo rezignovať.
Ešte do piatku bol Špidla jediným kandidátom na predsedu. Z troch nových protikandidátov sa nakoniec proti doterajšiemu šéfovi postavil bývalý minister priemyslu a obchodu Jiří Rusnok. Toho práve Špidla pred niekoľkými dňami odvolal preto, že hlasoval za prezidenta Václava Klausa.
Predseda obhájil svoj post 299 hlasmi, teda len 54-percentnou väčšinou. Splnili sa tak kuloárne informácie, že Špidlu nechajú takzvaní zemanovci naďalej v kresle, ale ukážu mu svoju silu. Potvrdila to aj kandidatúra Rusnoka, ktorý nemá vybudovanú mocenskú pozíciu v strane, ale momentálne sa ponúkal ako vhodný symbol Špidlových odporcov.
Väčšiemu výbuchu na zjazde zabránilo blížiace sa referendum o vstupe Česka do Európskej únie. Minimálne pol roka by tak sociálnym demokratom nemala hroziť výraznejšia destabilizácia strany a odložená je aj hrozba pádu vlády. Za prvého podpredsedu strany zvolili delegáti podľa očakávaní ministra vnútra Stanislava Grossa. Svoje podpredsednícke posty obhájili aj dvaja Špidlovi ľavicoví kritici: Škromach a ministerka zdravotníctva Marie Součková.
Rozloženie síl tak ostáva takmer rovnaké ako pred zjazdom a pretrvávajúca kríza sa čoskoro opäť viditeľne prejaví. Špidla aj Gross totiž prisľúbili väčšiu razanciu pri presadzovaní politiky ČSSD vo vláde. Realita je však neúprosná, kabinet má v snemovni väčšinu len jedného hlasu. Dve menšie strany majú odlišný názor na vojnu v Iraku, reformu verejných financií a dôchodkov. Posilňujúca sa ľavica v ČSSD bude ale naďalej Špidlu tlačiť. A nový náraz utrpel už deň po svojom znovuzvolení. V nedeľu totiž sociálni demokrati odhlasovali radikálnu rezolúciu odsudzujúcu vojnový zásah Američanov a Britov v Iraku. To vrhá Špidlov kabinet - ktorý vyslal do oblasti vojenskú jednotku - a tým aj celú Českú republiku do dosť nedôveryhodnej pozície.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha pre SME