
Vojaci majú s rozdávaním humanitárnej pomoci problém: zatiaľ ju dostávajú len tí najsilnejší. FOTO - ČTK/AP
Najväčšia humanitárna akcia v dejinách je v ohrození. Mladí irackí muži sa vrhajú na zásielky pomoci s pokrikom: „Obetujeme ti, Saddám, svoju krv aj duše!“ Ich otcovia stoja obďaleč a kričia: „Nepotrebujeme vás! Choďte domov!“ Potraviny a lieky ostávajú u mladých, zdravých a agresívnych. Tí, ktorým sú naozaj určené, ich tak či tak nikdy neuvidia.
Problémom je aj fakt, že zásielky sa distribuujú prostredníctvom armády. Američania potrebujú nielen vojenský, ale aj politický úspech. A ten dosiahnu, len ak presvedčia Iračanov, že naozaj prinášajú slobodu.
Humanitní pracovnící sa sťažujú, že Washington sa snaží kontrolovať humanitárne programy, aby podľa vytýčenej politickej stratégie pôsobil ako osloboditeľ. „Vojenská akcia a humanitárna pomoc nejdú ruka v ruke. Vojak so zbraňou v jednej ruke a pecňom chleba v druhej - to je nebezpečná vec,“ povedal pre BBC humnitárny pracovník z britskej humanitárnej organizácie. Vedenia humanitárnych organizácií však sami svojich ľudí do terénu odmietajú posielať.
V skladoch na hraniciach s Irakom a na lodiach prechádzajúcich Atlantik čakajú státisíce diek, nádob s vodou a liekov. Distribúciu potravín a vody však doteraz sprevádzali pästné súboje medzi Iračanmi - a tie môžu ľahko vyvolať väčšie nepokoje.
„Nie sú veľmi nadšení, že nás vidia,“ pripustil podľa agentúry AFP britský dôstojník zodpovedný za doručenie jednej zo zásielok. „Ak Iračania príjímajú dovážanú pomoc, neznamená to, že príjmajú aj Američanov,“ dodáva iracký lekár, ktorý pomáha pri distribúcii potravín.
Prvé zásielky dorazili len do pár miest blízko hraníc s Kuvajtom. Do najpostihnutejších miest ako je Basra, sa pomoc predbežne nemá šancu dostať.
ZUZANA OČENÁŠOVÁ