
Proti spojencom začali bojovať aj samovražední atentátnici. FOTO - ČTK/AP
Spojenci tvrdia, že takýto postup je prejavom nemohúcnosti a zúfalstva irackého vedenia, sami si však uvedomujú, že na tento typ boja nie sú celkom pripravení a cena, ktorú za to zaplatia, bude vysoká.
Vojaci - teroristi
Irak nebojuje štandardne - jeho vojaci často nemajú uniformy, svojich protivníkov ženú do pascí, z ktorých niet úniku a od soboty začali používať ďalšiu zbraň - samovražedné atentáty.
Pri meste Nadžaf sa k skupine amerických vojakov priblížil taxík naložený výbušninami. Jeho šofér ich odpálil, zabil seba a štyroch amerických vojakov. Američania tvrdia, že ide o prvé použitie samovražedného atentátnika v tejto vojne.
Nie je to celkom pravda. Ešte minulý týždeň na severe Iraku zabil samovražedný atentátnik austrálskeho kameramana a ďalších troch ľudí. Sobotný útok je však skutočne niečím novým. Páchateľom bol vojak riadnej irackej armády Alí Hammádi al-Námání. Nebol to žiadny militant z teroristickej organizácie.
Al-Námání, ktorého Saddám po smrti vyznamenal dvomi medailami, je podľa irackého viceprezidenta Táha Jasína Ramadána prvým z vlny irackých a arabských dobrovoľníkov pripravených stať sa martýrmi. Ich misie budú zamerané na americké a britské ciele v Iraku aj mimo neho. Útočiť môžu aj v arabských krajinách, ktoré podporujú spojencov.
Ramadán tiež povedal, že samovražedné atentáty sa stanú „bežnou vojenskou taktikou“. Irak preberá metódy teroristických skupín, ale aj totalitnej japonskej armády, ktorá posielala na Američanov samovražedných pilotov kamikadze.
Ľudí zabezpečí Udaj a Fatah
Na možnosť využitia samovražedných atentátnikov vo vojne sa Irak podľa spravodajských zdrojov pripravoval dlho. Úlohou regrutovať ľudí a študovať palestínsky spôsob odporu voči Izraelu bol poverený Saddámov syn Udaj. Vycvičil skupinu samovražedných atentátnikov z radov fedajínov, členov strany Baas a Republikánskych gárd.
Podľa odborníkov na terorizmus existujú tri motívy vstupu do týchto skupín: peniaze, strach a fanatizmus.
Udaj však nebol na zháňanie ochotných sám. Palestínske hnutie Fatah blízke Jásirovi Arafatovi oznámilo, že v Bagdade už má svojich ľudí a ďalší cez Sýriu do krajiny smerujú. Podobný zámer odlásil aj Islamský džihád.
Sú to skupiny Palestínčanov z libanonských utečeneckých táborov. Svoju misiu vnímajú ako podporu Saddámovi, ktorý roky výdatnými finančnými darmi podporuje rodiny palestínskych samovrahov.
Výzva pre spojencov
Samovražedné atentáty sa pravdepodobne stanú realitou irackej vojny. Otázkou bude, ako sa s nimi vyrovnajú spojeneckí vojaci v poli. Sobota ich zastihla totálne nepripravených.
Denník New York Times napísal, že na vojakov, ktorí frustrovane bez pohybu čakajú na to, čo bude ďalej, zapôsobil útok veľmi zle. Nebojujú a nepriateľ ich zabíja. To, že samovražedný atentátnik bol oblečený v civile, určite zmení aj postoj armády k civilistom. Doteraz sa vojaci snažili nechať irackých civilistov žiť si svoj vlastný život. Zneužívanie civilného výzoru na vojenské či teroristické útoky však zvýši podozrievavosť spojeneckých vojakov k civilistom a môže viesť k nežiaducim konfliktom.
Príliv samovražedných útočníkov do krajiny spôsobí aj problémy postsaddámovskému vedeniu Iraku. Títo ľudia môžu poriadne komplikovať život aj vláde, ktorú ustanovia Američania či OSN.