Hlasov kritizujúcich vojnu v Iraku je stále viac. Ozývajú sa aj skúsení diplomati a vojenskí experti. A pribúdajú aj dôvody, pre ktoré vyslovujú nespokojnosť s tým, ako vojna v Iraku vyzerá. Pripomínajú, že proti spojencom bude stále viac hrať čas a verejná mienka. V Spojených štátoch má však vojna v Iraku stále vysokú podporu.
Bývalý americký veľvyslanec v Iraku Edward Peck považuje vojnu za obrovskú chybu. Myslí si, že ešte ďalej vzdiali Blízky východ Západu a zvýši hrozbu terorizmu v USA.
„Podarilo sa nám urobiť z irackého prezidenta Saddáma Husajna hrdinu, ktorý sa bráni proti agresorovi,“ povedal Peck. „Pre zvyšok sveta je symbolom niekoho, kto sa postavil strýčkovi Samovi. Už nás nerešpektujú. Boja sa nás a nenávidia nás.“
Bývalý minister zahraničných vecí Veľkej Británie Robin Cook vyzval včera premiéra Tonyho Blaira, aby stiahol britské jednotky z Iraku. „Už mám dosť tejto krvavej a nespravodlivej vojny,“ napísal Cook, ktorý odstúpil z Blairovej vlády pre nesúhlas s touto vojnou, pre Sunday Mirror. Cook v ostrom článku ďalej obvinil prezidenta Georgea Busha a ministra obrany Donalda Rumsfelda, že nevedia, čo majú teraz robiť, keď ich nádeje na rýchlu kapituláciu irackého režimu sa nenaplnili. „Nikto by nemal začínať vojnu s predpokladom, že nepriateľská armáda bude spolupracovať. Presne to však americký prezident Bush urobil,“ napísal Cook.
(mch, čtk)