
Kŕmenie mladého papagája Eclektus roratus.
FOTO TASR – PAVEL NEUBAUER
BRATISLAVA – Chovatelia exotického vtáctva to nemajú na Slovensku jednoduché. Celosvetová eufória z chytania medzinárodných vtáčích pašerákov ich naplno zasiahla v mimoriadne prísnej legislatíve, ktorá hraničí až s absurditami.
Slovenský zákon o ochrane ohrozených druhov je oveľa tvrdší, než aký sa uplatňuje v krajinách Európskej únie. Paradoxné je, že ohrozeným druhom v zmysle zákona je akýkoľvek papagáj, ktorý nie je označený krúžkom alebo čipom. A to aj vtedy, ak celé generácie jeho predkov boli odchované v domácich pomeroch na Slovensku. Ak máte doma neoznačeného papagája, hrozí vám pokuta až do výšky 300 000 Sk. Pritom sa odhaduje, že exotické vtáky sú potešením asi pre 20 000 slovenských domácností.
Právnickým osobám hrozia za podobný čin pokuty v sume rádovo niekoľko milión korún. Klub chovateľov exotického vtáctva Slovenska má asi 100 členov.
„Aj maličký papagáj v cene 200 Sk musí mať do 3 mesiacov krúžok alebo čip. Ale ten stojí až 600 Sk. Ak z novovyliahnutého kŕdlika nejaký uhynie, nevieme pri kontrole povedať ktorý, lebo nemáme zariadenie na čítanie čipov. Je pre nás veľmi drahé,“ posťažoval sa chovateľ. Neoznačené papagáje pritom čaká exekúcia, prevoz do vtáčej záchytky Zoo v Bojniciach, na ktorú štát prispel desiatkami miliónov korún, a chovateľov, ako povedal, „mastná“ pokuta, v horšom prípade trestné stíhanie či dokonca aj exekúcia. „Pritom chovateľom za to, že s veľkou láskou chovajú ohrozené druhy vtáctva, štát nedáva ani korunu,“ povedal. (tasr)