tovej prílohy zmluvy o pristúpení.
Zmluvu, ktorá má vyše 5000 strán, by mala únia slávnostne podpísať s predstaviteľmi kandidátskych krajín - aj so Slovenskom - v Aténach 16. apríla. Európsky parlament však vo štvrtok pohrozil, že zmluvu neschváli 9. apríla, ako mal v pláne.
Komisia totiž s europarlamentom nerokovala o príprave dodatku o rozpočte. Dodatky obsahujú aj ťažko vybojované dohody o peniazoch pre nové členské štáty, na ktorých sa únia a kandidáti dohodli na summite v Kodani.
Parlament, ktorý má právo schvaľovať rozpočet, požaduje právo dodatky zmeniť alebo upraviť. Otvorenie parlamentnej debaty o finančných otázkach však pozorovatelia označujú za otvorenie Pandorinej skrinky.
Ak by parlament neschválil zmluvu 9. apríla, posunul by sa termín slávnostného podpisu v Aténach. Pretože zmluvu musí ratifikovať pätnásť parlamentov členských krajín, nemuseli by to do 1. mája 2004 stihnúť.
„Myslím, že to nebude až také dramatické a rozšírenie únie by to nemalo ovplyvniť. Možno sa oddiali termín podpisu 16. - 17. apríla v Aténach, ale ani to veľmi nepredpokladám,“ hovorí poslankyňa Monika Beňová. Ani hlavný vyjednávač Ján Figeľ si nemyslí, že rozšírenie únie sa vinou sporu oddiali či zablokuje.
Beňová ako budúca pozorovateľka v Európskom parlamente si myslí, že europoslanci urobili správne. „Páči sa mi, že sa poslanci ozvali, veď doplnky prístupových dohôd budú zasahovať do rozpočtu. Politici podcenili Európsky parlament a očakávali, že schváli, čo mu predložia,“ hovorí.
Komisárka únie pre rozpočet Michaele Schreyerová vyzvala všetky strany na zmier. „Všetky strany musia urobiť krok k zjednoteniu. Všetkým je jasné, že majú historickú zodpovednosť,“ povedala.
Poslanci Európskeho parlamentu sú však odhodlaní bojovať. „Nemôžeme veľký projekt rozšírenia postaviť na porušovaní zmlúv a princípov,“ povedal pre ČTK rakúsky europoslanec Johannes Swoboda.
Ďalšie kolo rokovaní Európskeho parlamentu, komisie a rady únie je naplánované na utorok. (mar)