NEW YORK, BRATISLAVA – Návštevu premiéra Mikuláša Dzurindu v Spojených štátoch prekryli debaty o Rudolfovi Žiakovi a o tom, či si podal ruku s novým americkým prezidentom Georgeom Bushom. Dzurindova cesta však bola o niečom inom.
S novým prezidentom len raňajkoval rovnako ako približne 3500 ľudí. Nebolo to však zlyhanie našej diplomacie. Od začiatku bolo plánované, že nepôjde na pracovné stretnutie s Bushom. Tie mal Dzurinda absolvovať s viacerými senátormi. A aj k nim došlo.
Štyria republikánski senátori zo zahraničného výboru, ktorí budú hrať jednu z najvýznamnejších úloh pri prípadnom rozširovaní NATO, prijali Dzurindu veľmi dobre. „O tom, aká bude budúcnosť NATO, sa najskôr rozhodne v tomto výbore a až potom v Senáte. Tento výbor je absolútne kľúčový,“ povedal pre SME veľvyslanec v USA Martin Bútora. Štyria z týchto rozhodujúcich mužov podľa Bútoru jednoznačne povedali, že sú zástancami ďalšieho rozširovania.
„Pomôžem vám,“ povedal vraj doslova senátor Chuck Hagel. Jeho kolega Richard Lugar bol ešte konkrétnejší: „Sám povzbudím prezidenta Busha, aby zahraničná politika voči kandidátskym krajinám bola ústretovejšia.“
Najdôležitejšie stretnutie absolvoval Dzurinda so senátorom Jesse Helmsom. Helms predsedá zahraničnému výboru a je v pozícii živej legendy. Podľa znalcov amerických pomerov je pozitívnym signálom pre Slovensko už samotný fakt, že sa Helms s Dzurindom stretol. Helms je reprezentantom morálnej politiky. Pred dvoma týždňami vystúpil so zásadným príhovorom, v ktorom povedal, že morálnou povinnosťou Ameriky je ukončiť rozdelenie sveta z čias studenej vojny.
„Už deň po skončení premiérovej cesty sme zo Senátu mali pozitívne ohlasy. Oceňujú najmä to, že Slovensko vyvinulo aktivitu a predstavilo sa okamžite – ešte v čase, keď sa Bushova zahraničná politika len formuje,“ zdôraznil Bútora. V podobnom duchu vítal Dzurindu po prílete na Slovensko americký charge d‘affaires v Bratislave Douglas Hengel. „Bushova administratíva a senátori sa veľmi zaujímajú o rozšírenie NATO a zaujali ich premiérove slová o tom, čo Slovensko už robí pre regionálnu stabilitu a bezpečnosť,“ povedal Hengel a dodal: „Podľa toho, aké máme informácie, bola cesta veľkým úspechom.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ