O Irak sa vedie zvláštna vojna slov, o smrti sa nehovorí

Každá vojna sa vedie aj slovami: vojnoví protivníci používajú jazyk ako zbraň, aby dodali odvahu svojim jednotkám, otriasli nepriateľom a nezúčastnených získali na svoju stranu, píše nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Dnes, v časoch globálnej mediokracie, siahajú zodpovední politici a vojaci väčšinou k rétorickému nástroju upokojovania a zahmlievania, ktorým je eufemizmus.

Hovoriť sa nesmie o smrti. Zabíjanie a umieranie sú tabu. Dokonca nenávidené slovo „vojna“ sa podľa možnosti nahrádza neškodným pojmom „insertion,“ čo je len akási „vložka.“ Letecký útok sa tak stáva „vertikálnou vložkou.“ Stretávame sa s prikrášľovaním, ktoré bolo známe už z predchádzajúcich vojen.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najznámejším príkladom sú povestné kolaterálne škody („collateral damages“) alebo nezámerné, náhodné zabitie civilistov alebo zničenie civilných objektov. Aby sa podobným škodám predišlo, používajú sa pozoruhodné výmysly, akými sú „surgical strike.“ Ide o „chirurgický rez,“ z ktorého sa tak stáva obscénna perverzia lekárskeho pojmu. Ešte pikantnejšie pôsobí „friendly fire“ (spriatelená paľba), ktorá označuje nechcené usmrtenie vlastných alebo spojeneckých vojakov. Cynizmus završuje označenie „daisylcutter“ (prskavka) pre zvlášť účinnú trieštivú bombu BLU-82.

SkryťVypnúť reklamu

Pre irackú vojnu si však vojenskí jazykoregulátori vymysleli aj novinky. Aby sa zabránilo negatívnym správam, sú občas ťažko dirigovateľní novinári zaraďovaní priamo k vojenským jednotkám a tam „zakotvení“ (embedded).

Irackému vedeniu hrozí „decapitation“ (dekapitácia alebo sťatie). Iracký diktátor a jeho blízki tak nemajú byť priamo popravení, ale kolektívne odstránení. Maximálne odhaľujúce zastieranie, ktoré sa používa, je „shock and awe“ (šok a bázeň). Výraz síce americká stratégia verejne používa až teraz, ale svetlo sveta uzrela už v roku 1996 v jednom strategickom dokumente, ktorý koncipovali vojenskí odborníci pod vedením Harlana Ullmana z Ústavu národných strategických štúdií. Ten vyučoval na vojenskej akadémii a k jeho poslucháčom patril i terajší minister zahraničia Colin Powell. Podtitul tohto memoranda popisuje cieľ stratégie: rýchle vyradenie nepriateľa. V ďalších článkoch Ullman vysvetľuje, čo to znamená: „Fyzické, citové a duševné vyčerpanie“ protivníka v niekoľkých dňoch prostredníctvom masívneho nasadenia zbraní. Ich účinok sa má rovnať atómovým bombám zvrhnutým na Hirošimu alebo Nagasaki. Nimi dostali Japonci svojho času na uzrozumenie, že je „zbytočný dokonca samovražedný odpor.“ Šíreniu strachu a hrôzy sa nevľúdne, ale trefne hovorí psychoteror. Kým pojem „šok“ bol vždy z vojenského hľadiska negatívnym pojmom, znamená „bázeň čosi pozitívne: úctivé a podvedomé pocity strachu spojené s pokorou pred vznešenosťou Boha a od čias romantických aj pred majestátom prírody alebo zázrakom bachovskej hudby. „Shock and awe“ je teda úplne zvláštnym eufemizmom. Skrýva zámer fyzického a psychického zničenia a sugeruje bezmedzný tlak na ustrnutie v bázni, ktorý sa predtým prisudzoval len Bohu.

SkryťVypnúť reklamu

(čtk, faz)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 759
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 592
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 737
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 616
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 588
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 356
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 118
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu