
Z Basry podľa viacerých zdrojov utekajú tisíce ľudí. Údajne na nich včera strieľali irackí vojaci. FOTO – REUTERS
BASRA – Z juhoirackej Basry sa včera pokúsilo utiecť viac ako tisíc Iračanov. Na ceste z obkľúčeného mesta ich začali ostreľovať iracké polovojenské oddiely.
Podľa Britov, ktorí už niekoľko dní stoja pred mestom, začali Iračania páliť na civilistov mínometmi v momente, keď sa chystali prejsť most. Neďaleko mosta sú ale rozmiestnené britské tanky a preto nebolo celkom jasné, či neboli terčom mínometného útoku práve oni.
„Niekoľko tisíc irackých civilistov sa pokúša opustiť Basru smerom na sever a západ. Polovojenské jednotky však na nich útočia samopalmi a mínometmi,“ povedal hovorca britskej armády v Iraku Ronnie McCourt.
Nikto z civilistov nezahynul. Jedna žena bola zranená ťažko a ďalších niekoľko osôb bolo zranených ľahko. „Operujú tam malé polovojenské oddiely, ktoré majú mínomety na malých vozidlách. Pri skupine civilistov dopadlo asi deväť mínometných striel,“ povedal britský kapitán Robert Sandford.
Ani týždeň po začiatku obliehania druhého najväčšieho irackého mesta Basra nie je jeho dobytie v dohľade. Nie je ani možnosť doviezť do mesta humanitárnu pomoc.
Hovorca britských jednotiek Chris Vernon pre televíziu Sky News povedal, že paravojenské iracké jednotky vzdorujú viac, ako sa očakávalo. Delostrelecká paľba trvá už päť dní. „Kľúčom k Basre je zbaviť moci stranu Baas a polovojenské jednotky.“
Zajatí irackí vojaci podľa britského denníka Financial Times uviedli, že v Basre bojujú aj teroristi z al-Káidy. Oficiálne to ale nikto nepotvrdil.
Humanitárna situácia je pritom zvlášť v Basre, ktorá má 1,3 milióna obyvateľov, každým dňom dramatickejšia. „Zásobovanie vodou a prúdom už nefunguje,“ uviedla rakúska organizácia Caritas s odvolaním sa na svoju irackú pobočku. „Obyvatelia používajú odpadovú vodu zo znečistenej rieky. Hrozí nebezpečenstvo chorôb a epidémií,“ povedal pre ORF online spolupracovník organizácie Caritas. (čtk, mim)