ktorá súťaže sprevádza. Útok na Irak však žiadneho favorita neodradil. Na zlato si v súťaži mužov a žien brúsili zuby najmä ruskí a americkí šampióni. V dvadsaťtisícovej hale Center Arena v hlavnom meste Spojených štátov hrajú v hokejových dresoch Capitals aj Peter Bondra a Jaromír Jágr. Pod košmi v nej v basketbalovom drese Wizards vyskakuje Michael Jordan. Teraz sa na týždeň stala dejiskom majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní.
Už pred šampionátom sa predpokladalo, že krasokorčuliarske súboje uvidí asi dvestotisíc divákov. V oboch individuálnych disciplínach sa totiž očakávali skvelé výkony domácich reprezentantov. Ulice Washingtonu to potvrdzovali. Na hlavných ťahoch smerom k MCI Center Arena sa zo stoviek pútačov, plagátov a billboardov usmievali Michelle Kwanová, Sarah Hughesová či Timothy Goebel .
V.I.P. lístky pre FBI
Američania sú majstrami reklamy i zanietenými fanúšikmi. Minulý týždeň dokonca naháňali vstupenky na tréningy. Za pár dolárov sedia v hľadisku už od šiestej ráno. Shirley Pedersenovú, 52-ročnú ženu v domácnosti, pritiahla mágia ľadu až zo Seattlu – vstupenky, ktoré jej zabezpečovali uvidieť obľúbených favoritov, si rezervovala už v januári.
Pred televíznymi kamerami sa priznala, že kvôli politickej situácii vo svete a hrozbe teroristických útokov ju celá rodina od cesty odhovárala. So zvláštnou hrdosťou však dodala, že radšej sa so životom rozlúči na športovom podujatí, ako kdesi doma v kuchyni za sporákom.
Téma vojny poznačila šampionát vo viacerých smeroch. Viac ako dvesto V.I.P. vstupeniek bolo rezervovaných pre ostražitých expertov z FBI. Tí nechýbali ani na letiskách. A tak sa stalo, že jeden z najväčších favoritov šampionátu – Rus Jevgenij Pľuščenko – musel v colnej zóne stráviť celé tri hodiny. Jednoducho si nespomenul na názov hotela, v ktorom mal bývať.
Šampión vďaka psychológovi
Najväčší Pľuščenkovi súperi, bronzový zo Salt Lake Tim Goebel a tohtoročný majster USA Michael Weiss, boli v absolútnej pohode.
Goebel rýchlo schladil novinárov, ktorí neustále narážali na vojnu v Iraku: „Viete čo, mňa teraz neznepokojuje vôbec nič, len moje vlastné vystúpenie. A o tom, že by som sa šampionátu nezúčastnil, som v žiadnom prípade neuvažoval.“
Osobitnou kapitolou majstrovstiev je nový americký „superman“, Michael Weiss, respektíve jeho spolupráca s psychológom. Michael sa do jeho rúk zveril dobrovoľne, aby spolu analyzovali príčiny, prečo doteraz nikdy nič veľké nevyhral. Nekonečné debaty hraničiace s hypnózou priviedli Weissa k zaujímavému výsledku: „Konečne som si stanovil priority. Pravdu povediac, zistil som, že krasokorčuľovanie u mňa nestálo na piedestále.“ Vďaka psychológovi dospel Weiss až do takého stavu, že si pred víťazným domácim šampionátom priviezol so sebou do šatne fľašu šampanského a každému, koho stretol, zahlásil, že ju otvorí hneď, ako získa zlatú medailu. Pred majstrovstvami sveta sa zas nechal počuť, že titul pôjde osláviť do už objednanej reštaurácie. Pozval priateľov aj jeden televízny štáb.
A čo na to Tim Goebel? Zľahka sa usmial: „Neverím na žiadne mágie, ani psychológom. Ak športovec na našej úrovni nie je schopný sám sa dopracovať k vrcholným a úspešným výkonom, vôbec nechápem, na čo vlastne korčuľuje.“
Je z iného cesta
Očakávaného súboja sa musela vzdať favorizovaná ruska Irina Slucká. Obhajkyňu titulu zaskočila vážna choroba matky: „Mamičku mám iba jednu. Za jej život a zdravie by som vymenila všetky svoje medaily a úspechy.“ Špekulácie o tom, že sa zľakla priameho súboja s americkými súperkami, rezolútne odmietla.
Cesta k zlatu v dnešnej poslednej disciplíne šampionátu sa tak otvorila trom Američankám. Michelle Kwanovej, Sarah Hughesovej (tú však v sezóne trápili mnohé zranenia) a Sashi Cohenovej. Nad výkonmi len osemnásťročnej Cohenovej sa pozastavila bývalá šampiónka Maria Butyrska, ktorá teraz komentuje v ruskej 7TV: „Jej triumf na tohtoročnej Grand Prix v Petrohrade ma fascinoval. Tak skvele korčuľovať v jej veku! Má výraz, techniku. V osemnástich je kompletná. Akosi sme si zvykli na to, že z času na čas sa v Amerike objavia hviezdičky, ktoré sa dva, tri roky pokorčuľujú, zažiaria a zhasnú. Myslím si, že Cohenová je z iného cesta.“
Budúcnosť v ruských rukách
Budúcnosť mladej Američanky zabezpečuje aj ruská trénerka Tatiana Tarasovová. Dcéra trénerskej hokejovej legendy Anatolija Tarasova priviedla za 37 rokov kariéry svojich zverencov k 41 zlatým medailám na ZOH, MS a ME. Naposledy Alexeja Jagudina na vlaňajších hrách v Salt Lake. Ten však vo Washingtone pre zranenie chýbal.
K Tarasovovej už smerovala nejedna otázka, či americkí tréneri nežiarlia na úspechy ruských odborníkov na ich ľade: „Poviem vám to tak, ako to je. Netvária sa veľmi nadšene. Určite trochu zúria, že im ruskí tréneri odoberajú najväčšie talenty. Predo mnou im z chlebíka ukrajovala už Tamara Moskvinová. Určite však vnímajú to, že svojou prítomnosťou dvíhame úroveň amerického krasokorčuľovania.“
Historické okamihy
1910 – Werner Rittberger (Nemecko) predviedol jednoduchý loop |
1936 – Cecilia Collegová (Anglicko) skočila ako prvá žena dvojitý skok |
1952 – Dick Button (USA) úspešne zvládol v súťaži prvý trojitý skok |
1955 – Ronnie Robertsson (USA) sa zapísal prvým trojitým salchowom |
1962 – Petra Burková (Kanada) skočila ako prvá žena trojitý skok |
1978 – Denise Bielmannová (Švajčiarsko) skočila premiérového trojitého lutza |
1980 – Grzegorz Filipowski (Poľsko) skáče prvú úspešnú trojkombináciu trojitých skokov |
1982 – Midori Itová (Japonsko) predviedla ako prvá žena kaskádu troch trojitých skokov |
1983 – Alexander Fadejev (ZSSR) skáče historický prvý štvoritý skok – toeloop |
1986 – Katarina Wittová (NDR) predviedla kombináciu štyroch trojitých skokov |
1989 – Midori Itová ako prvá zo žien zvládla trojitého axela |
1991 – Elvis Stojko (Kanada) predviedol prvú kombináciu štvoritých skokov |
2002 – Miki Andová (Japonsko) skáče ako prvá žena v histórii štvoritý skok – salchowa |
Autor: Ľudo Pomichal