
Najhoršou alternatívou by bolo prerušenie rekonštrukčných prác. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
MARTIN – Na pokračovanie rekonštrukčných prác na Národnom dome v Martine, ktorý spravuje Divadlo SNP, je v tomto roku potrebných 60 miliónov korún. Ak by prísun financií nepokračoval plynulo, mohlo by to rozbehnuté práce narušiť. Divadlu zatiaľ prisľúbené peniaze chýbajú, jeho vedenie sa preto spolieha na minuloročný prísľub premiéra Dzurindu, že rekonštrukcia bude pokračovať.
„V prvej fáze by nám stačilo aj desať miliónov,“ hovorí riaditeľ divadla Ivan Giač. Najhoršou alternatívou by bolo prerušenie rekonštrukcie, ktorého dôsledky nik nedokáže vyčísliť. V predchádzajúcom období sa rekonštrukčné práce rozbehli veľmi sľubne a je predpoklad, že pri terajšom tempe by mohla byť rekonštrukcia v budúcom roku ukončená. Celkove sa ešte počíta na dostavbu so sumou 150 miliónov korún.
„Momentálne sme v zložitej situácii aj vo vzťahu k subdodávateľom, lebo mnohí nám dávajú materiál iba na dobré slovo,“ hovorí riaditeľ.
Počas rekonštrukcie sa objavili pôvodné stavebné prvky, ktoré v minulosti zakryli dve rozsiahle prestavby. V archívoch sa napríklad podarilo objaviť pôvodný pôdorys domu architekta Blažeja Bullu. V areáli domu odkryli odborníci niekoľko studní, či doteraz neznámych vchodov do divadelných lóží.
Zaujímavosťou je nepochybne to, že budova prakticky nemala základy. Jednou z najzložitejších častí rekonštrukcie je preto spevňovanie základovej časti. V jednej z miestností objavili aj pozostatky ornamentálnej maľby. Reštaurátori zisťujú, či táto maľba nebola súčasťou pôvodnej ľudovej izby, do ktorej vyrobil štýlový nábytok výtvarník Mitrovský. Ak by sa to potvrdilo, pozostatok nástennej maľby by mohol byť tiež jeho dielom a pokúsia sa ju reštaurovať.
KVETA FAJČÍKOVÁ
NÁRODNÝ DOM – Myšlienka vystavať v Martine Národný dom vznikala postupne od roku 1885. Architektonický návrh budovy vypracoval architekt Blažej Bulla a schválil ho Spolok pražských architektov. Základný kameň budovy položili v apríli 1888, na stavbe pracovalo 20 murárov prevažne z Liptova. Prvým verejným podujatím bol silvestrovský divadelný program o rok neskôr. V oblasti kultúrneho života zohral Národný dom významnú úlohu. Postupne sa tu udomácnilo divadlo, knižnica, múzeum a kasíno. Kasíno malo odlišný charakter ako ten, ktorý vnímame dnes. Išlo skôr o spolkové stretávanie, ktoré by malo byť obnovené aj po terajšej rekonštrukcii.
Dom bol zároveň akýmsi predchodcom dnešného parlamentu, kde sa organizovali národné zhromaždenia. Národný dom prešiel počas svojej existencie viacerými prestavbami. Najvýraznejšia sa realizovala v rokoch 1952 – 1953, keď vtedajšie Armádne divadlo prestavalo Národný dom na jednoúčelovú divadelnú budovu a od roku 1987, keď k nemu pristavali novú budovu divadelného štúdia. Na jeho doskách účinkovali také osobnosti ako Naďa Hejná, Emil Horváth st., Jozef Kroner, Karol Machata, Elo Romančík, Mária Kráľovičová a mnohí ďalší. (eta)