Kánovi minulý rok v auguste pridelili prípad, v ktorom musel najneskôr do 29. augusta vydať návrh na predĺženie väzby obvinených. Z dovolenky sa do práce vrátil až štyri dni pred uplynutím lehoty. Vedel, že má prípad riešiť, lebo počas dovolenky bol dvakrát v práci. Podpísal i povolenie pre príbuzných na návštevu obvinených vo väzení.
„Keď som sa po návrate z dovolenky pozrel do kalendára, s hrôzou som zistil, že 29. je sviatok,“ povedal Kán. Ešte v ten deň (pondelok 26. augusta) popoludní preto vypracoval návrh na predĺženie väzby. Asistentka sa mala postarať, aby bol návrh najneskôr v stredu v Bratislave na Najvyššom súde. Asistentka to povedala v podateľni.
Odtiaľ však 12-kilogramový balík so spisom a s návrhom odoslali až v utorok ráno. Okrem iného aj preto, že pracovníčky nemali auto a balík bol podľa nich taký ťažký, že by ho neodniesli pešo. Pošta je od súdu vzdialená tri zastávky električkou.
Zásielka na Najvyšší súd dorazila až po lehote a súd musel obvinených z vyšetrovacej väzby prepustiť.
Kán je presvedčený, že je nevinný a povinnosti si splnil. „Je nesporné, že vinu nesie súdna správa. Sudca nie je poštár, nemá povinnosť doručovať rozhodnutie,“ vyhlásil Kánov zástupca Pavol Hagyari.
Svedkom je aj podpredseda Krajského súdu v Košiciach Štefan Sekelský. Spomenul si na prípad dvoch sudcov, ktorým tiež hrozilo, že zmeškajú lehoty a preto potrebné dokumenty osobne do Bratislavy priniesli. Hagyari upozornil, že sudca to urobiť nemusí. Kánovu obhajobu postavil aj na tom, že nemusel vydať žiadny návrh, lebo zákon ho k tomu nezaväzuje. V takom prípade „by tu teraz nestál a nikto by ho nemohol z ničoho obviniť“.
Ministerstvo tvrdí, že Kán zmaril svojou nečinnosťou účel trestného konania. Pojednávanie bolo odročené na jún. Sudca má až do rozhodnutia disciplinárneho senátu pozastavený výkon sudcovskej funkcie.
ROMAN PATAJ