Britskí vojaci vzdávajú hold svojim kolegom, ktorí minulý týždeň zomreli v Iraku pri havárii vrtuľníkov.
FOTO – REUTERS
Spojenci bombardovali ministerstvo informácií a telekomunikačné centráBAGDAD – Zlepšenie počasia a vyjasnenie oblohy využili Američania na ďalšiu vlnu bombardovania Bagdadu. Včera použili aj dve dvojtonové bomby ničiace podzemné ciele. Podľa agentúry Reuters tak urobili prvýkrát. Ich cieľom bolo telekomunikačné centrum a ministerstvo informácií.
Pokračuje aj bombardovanie základní Republikánskych gárd a prezidentských palácov. Spojenci chcú pred príchodom do Bagdadu mesto čo najviac oslabiť a zbaviť iracký režim možnosti ovládať armádu a krajinu.
Iracká strana tvrdí, že pri bombardovaní zahynulo 15 ľudí. Straty civilistov hlásia Iračania aj po bombardovaní mesta Nadžaf. Američania zase oznámili, že štyria ich vojaci bojujúci pri Násiríji sú nezvestní. Jeden Američan zahynul pri nehode.
Vojenskí stratégovia aj politici sa snažia odolávať útokom médií a obvinení, že podcenili iracký vojenský potenciál. Vo svojich kabinetoch však vymýšľajú novú stratégiu a do Iraku posielajú ďalších 100 000 vojakov. Stále tvrdia, že o komplikovaní vojny hovoria len médiá, kým oni postupujú podľa plánu.
Koaličné vojská pokračujú aj v zaisťovaní severného frontu, včera bomby padali neďaleko mesta Mosul. Podľa generála Vincenta Brooksa útočia na polovojenské iracké jednotky aj miestnych islamských militantov. Irak odpovedá ťažkou delostreleckou paľbou. Včera znela pri meste Šamšamal ovládanom Kurdmi.
Vojenské mozgy sa však sústreďujú na bitku o Bagdad. Doterajšie boje ukázali, že Iračania bojujú inak, ako sa predpokladalo. Britský generál Mike Jackson hovorí, že očakávaný konflikt s Republikánskymi gardami je blízko a pôjde o konvenčnú bitku.
Vo vzduchu stále visí hrozba chemického či biologického útoku. Husajn sa vraj stretol s hlavnou irackou odborníčkou na biologické zbrane.
Do prístavu Umm Kasr dorazila prvá 200-tonová britská humanitárna zásielka. Z juhoirackého mesta Basra, kde hrozí humanitárna kríza, sa vydalo na pochod najmenej 1000 utečencov. Podľa britských zdrojov ich ostreľovali iracké jednotky.
Humanitárnu krízu rieši aj OSN. Bezpečnostná rada včera schválila obnovu programu Ropa za potraviny.
(mik, reuters)
POSLEDNÉ UDALOSTI
Bagdad zažil najintenzívnejšie bombardovanie od začiatku vojny, spojenci použili aj dve bomby na ničenie podzemných cieľov pri Nadžáfe sa odohrala bitka medzi americkými vojakmi a 1500 Iračanmi Irak odmietol Blairovo obvinenie, že Iračania popravili britských zajatcov OSN schválila obnovenie programu Ropa za potraviny podľa Británie nemajú spojenci na pouličný boj dostatok síl Basru obkľúčili pancierové brigády spojeneckých vojsk, Irak údajne strieľa na utečencov Washington nariadil presun ďalších 100-tisíc vojakov do Iraku irackí zajatci priznali, že pri Basre im pomáhala al-Káida kurdské jednotky sú už 16 kilometrov od Kirkúku Viac v rubrike VOJNA V IRAKU