Kyjev 28. marca (TASR) - Americký veľvyslanec na Ukrajine Carlos Pascual dnes vyhlásil, že americké sily bojujúce v Iraku zatiaľ nenašli nijaké radarové systémy, ktoré podľa podozrenia Washingtonu údajne získal Bagdad od Kyjeva a ktoré by mohli ohroziť amerických a britských pilotov.
Spojené štáty minulý rok vydali vyhlásenie o potvrdení autentickosti záznamu z júla 2000, v ktorom ukrajinský prezident Leonid Kučma vraj schvaľuje predaj štyroch radarových systémov Kolčuga Iraku, čím došlo k porušeniu sankcií OSN. Americkí predstavitelia sa obávali, že systémy by umožnili Iraku zameriavať bojové spojenecké lietadlá hliadkujúce v bezletových zónach.
Kučma sa v stredu nechal počuť, že Američanmi vedená vojna v Iraku dokáže, že jeho krajina nepredala Bagdadu radarové systémy protivzdušnej ochrany.
Ako veľvyslanec Pascual v odpovedi na otázku tlačovej agentúry Associated Press ohľadom získania dôkazov o ukrajinských dodávkach radarov Iraku dodal, "cieľom americký síl v Iraku je vyhrať vojnu".
Americkí a britskí experti v októbri vyšetrovali, či nejaký z týchto systémov bol skutočne zaslaný do Iraku. Preverovaním dospeli k "spoľahlivej možnosti", že Ukrajina poslala Kolčugy do Bagdadu cez tretiu krajinu.
Dôkaz o tom sa im však nepodarilo nájsť a obvinili Kyjev z blokovania vyšetrovania. Od roku 1987 dostali systém Kolčuga iba Rusko, Čína a Etiópia.
Obvinenie vážne narušilo vzťahy Kučmovej administratívy so Spojenými štátmi a ďalšími západnými krajinami. USA dokonca zmrazila ekonomickú pomoc Ukrajine vo výške 54 miliónov dolárov.
Kontakty sa zlepšili, keď Kučma minulý mesiac ponúkol vyslať protichemický prápor do Kuvajtu na pomoc pri eliminovaní potenciálneho irackého útoku. Ukrajina, trpiaca finančnou núdzou, prejavila záujem podieľať sa na povojnovej obnove Iraku.