Berlín 28. marca (TASR) - Popularita nemeckého kancelára Gerharda Schrödera od vypuknutia vojny v Iraku narastá. Najnovší prieskum verejnej mienky televízie ZDF ukazuje, že on i jeho Sociálnodemokratická strana (SPD) z protivojnového postoja vlády zjavne profituje.
Týždeň po invázii USA do Iraku zaznamenala SPD až 30-percentnú podporu, zatiaľ čo pred dvoma týždňami to bolo ešte 27 percent a vo februári len 22 percent.
Po drvivej porážke vo februárových krajinských voľbách si teda spolkový kancelár opäť vylepšuje imidž. Od vypuknutia vojny v Iraku je štvrtým najobľúbenejším politikom v krajine, zatiaľ čo predtým bol na siedmom mieste.
Anketa ukázala, že až 84 percent Nemcov je naďalej proti vojne v Iraku. Podporu jej vyjadrilo len 13 percent. Až 75 percent opýtaných súhlasí s postojom nemeckej vlády k otázke irackého konfliktu, je medzi nimi dokonca aj 57 percent prívržencov opozičných strán CDU/CSU.
Vyše 62 percent Nemcov sa domnieva, že vojenský úder na Irak je porušením medzinárodného práva. Len šesť percent si myslí opak. Takmer polovica opýtaných (49 percent) kladie hlavnú vinu za vojnu americkému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi a Spojeným štátom. oproti nim je 26 percent Nemcov, ktorí veria, že za vojnu môže Irak a jeho prezident Saddám Husajn. Spomedzi voličov SPD obviňuje Spojené štáty až 64 percent.
Na rozdiel od Schrödera a jeho SPD podpora CDU/CSU mierne klesla. Z 54 percent Nemcov, ktorí ju podporovali ešte pred dvoma týždňami, sa teraz vyslovilo už len 50 percent. Šéfka CDU Angela Merkelová je siedmou najobľúbenejšou političkou, zatiaľ čo líder CSU Edmund Stoiber - Schröderov protivník v septembrových voľbách - sa drží na šiestej priečke.
Najpopulárnejšou osobnosťou nemeckej politickej scény je naďalej spolkový minister zahraničných vecí Joschka Fischer zo strany zelených. Za ním sa drží minister práce a hospodárstva Wolfgang Clement a minister obrany Peter Struck, obaja z SPD.