Islamabad 28. marca (TASR) - Po ohnivých protivojnových kázňach pri dnešných bohoslužbách sa moslimovia v celej Ázii zhromažďovali na väčšinou tichých mierových demonštráciách.
Protestujúci - niektorí s čiernymi vlajkami - pálili podobizne amerického prezidenta Georgea W. Busha a britského premiéra Tonyho Blaira, niesli truhly, vykrikovali proitiamerické heslá a zúčastňovali sa na špeciálnych pobožnostiach.
Vyše 50.000 moslimov sa zúčastnilo na protestoch v hlavnom meste Bangladéša, krajiny s jednou z najväčších moslimských populácií. V mešitách Dháky sa konali špeciálne modlitby za požehnanie pre irackého lídra Saddáma Husajna a jeho ľud. Podobné modlitby sa konali v mestách po celej krajine.
Masové protesty sa dnes konali najmenej v šiestich veľkých mestách Indonézie, najväčšej moslimskej krajine sveta. Na Jáve sa v meste Pasuruan 10.000 ľudí zúčastnilo pochodu za bojkot amerického tovaru.
V ďalšom meste na ostrove - Jombangu - asi 5000 ľudí nieslo truhly a pálilo repliky americkej vlajky. Vo veľkej mešite v Jakarte významný moslimský klerik odsúdil Bushovo konanie a študenti pred asi tisícovým davom predviedli "hru" o Bushovi vydávajúcom rozkaz zaútočiť na Irak.
Aj napriek protestom však americká ambasáda v Jakarte opätovne oznámila otvorenie svojho konzulátu v druhom najväčšom meste Indonézie Surabayi. Jej služby si však bude potrebné dohodnúť vopred telefonicky.
Stovky rozhnevaných Iráncov dnes po pobožnostiach v rámci protivojnových protestov zaútočili na britskú ambasádu v Teheráne a rozbili na nej okná a zničili strážnu stanicu pred ňou.
V Teheráne a celom Iráne protestovali tisíce demonštrantov - dnes ide o prvé celoštátne protesty organizované Úradom pre islamistickú propagáciu.
Srílanská polícia dnes použila slzotvorný plyn a obušky na rozohnanie šestisícového davu protivojnových demonštrantov, ktorí pochodovali k americkej ambasáde.
Zrážky s políciou začali po tom, čo sa objavili správy o ďalších protestoch na ostrove. Medzi demonštrantami boli najmä predstavitelia moslimských skupín a opozičných strán. Polícia zadržala protestujúcich kilometer od prísne stráženej ambasády.
Tisíce Filipínčanov dnes pochodovalo ulicami finančného centra Manily na protest proti vojne v Iraku. Medzi protestujúcimi boli členovia ľavicových organizácií, náboženských a civilných skupín i politici. Demonštranti vyzývali filipínsku prezidentku Gloriu Macapagal Arroyovú, aby stiahla svoju podporu "invázie do Iraku".
Rakúsky pacifista, identifikovaný ako 26-ročný Andreas Siebenhofer, na padáku vybavenom malým motorom dnes pristál v Ríme na Námestí sv. Petra na protest proti vojne v Iraku.
Po pristátí ho okamžite zatkli spolu s ďalšími piatimi Rakúšanmi a dvoma Nemkami. Sedemčlenná skupina chcela spektakulárne pristátie zaznamenať na kameru. Talianka polícia údajne dostala vopred varovanie a prinútila parašutistu pristáť na kraj námestia a nie rovno do jeho stredu.
Asi 100 talianskych aktivistov dnes ráno protestovalo voči vojne v Iraku trojhodinovou blokádou prístupu do rafinérie spoločnosti ENI Agip v centrálnej časti Talianska, čím dopravu tankerov.
V Indiou kontrolovanej časti Kašmíru dnes polícia zakročila slzotvorným plynom voči asi 250 protestujúcim moslimom. Malé protesty sa konali aj v Pakistane, ktorý je kľúčovým spojencom USA.
Čína, ktorá síce odporuje vojne v Iraku, no zároveň chce predísť masovým protiamerickým protestom, dnes povolila skupine asi 150 cudzincov z organizácie BeijingPeaceAction protestný pochod v nedeľu ráno po presne stanovenej trase popri rezidencii amerického veľvyslanca a britskej ambasáde.
Polícia však zatiaľ nereagovala na požiadavku čínskych študentov, ktorí chcú v centre Pekingu demonštráciou podporiť žiadosť čínskej vlády o okamžité ukončenie útokov na Irak.
Asi 215 protestujúcich proti vojne v Iraku zatkli v USA v noci nadnes po tom, čo si ľahli na zem na manhattanskej Piatej avenue, čím zablokovali dopravu.
Väčšine zadržaných hrozí obvinenie z výtržníctva a bráneniu výkonu vládnej administratívy. Protivojnové skupiny vyzvali Američanov na občianske nepokoje v snahe získať viac pozornosti pre legálne protesty, ktoré sa každý deň konajú vo väčšine miest USA od začiatku útokov na Irak.