Vrcholový šport – balancovanie na priveľmi úzkej hrane

Športové zranenia. Patria k športu tak, ako góly, body či sekundy. Žiaľ. Kým naši starí rodičia sa držali hesla V zdravom tele zdravý duch, dnešná generácia si ironicky vraví Športom k trvalej invalidite! Ľudstvo si v uplynulých desaťročiach uvedomilo, ..

Športové zranenia. Patria k športu tak, ako góly, body či sekundy. Žiaľ. Kým naši starí rodičia sa držali hesla V zdravom tele zdravý duch, dnešná generácia si ironicky vraví Športom k trvalej invalidite! Ľudstvo si v uplynulých desaťročiach uvedomilo, že aktívnym pohybom, aj rekreačným, má väčšiu šancu v boji proti rozmáhajúcim sa civilizačným chorobám. Vymýšľajú sa neustále nové druhy športov, takzvané adrenalínové i menej bláznivé. S pribúdaním športuchtivých ľudí a nárastom ich pohybových aktivít, ale rastie aj počet úrazov. Napríklad v USA sa len pri bicyklovaní stane ročne 700 smrteľných úrazov! Pre porovnanie, na TBC tam zomrie v tom istom čase 4500 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Je evidentné, že za stúpajúcimi číslami v štatistikách úrazovosti pri športovaní je najčastejšie nerešpektovanie limitovaných možností zaťaženia srdcovo-cievneho, dýchacieho a pohybového systému (platí najmä pre rekreačných športovcov), nasleduje neúmerné zvyšovanie tréningovej záťaže u vrcholových športovcov, preceňovanie vlastných síl, neadekvátna honba za supervýkonmi, ktoré nezodpovedajú pripravenosti organizmu a neraz sa vyskytnú chyby v životospráve (alkohol, drogy) či doping. Zo športovca sa príliš často stáva pacient.

Zamerajme sa viac na vrcholový šport. Sú známe tragické osudy osobností, ktoré doplatili na zranenia či nadmernú záťaž. Spomeňme len jedného. Legendárny americký boxer Muhammad Ali, olympijský víťaz a niekoľkonásobný majster sveta, trpí na Parkinsonovu chorobu s poškodením mozgu. Je veľmi pravdepodobné, že spojitosť treba hľadať v jeho boxerskej kariére.

SkryťVypnúť reklamu

Vrcholoví športovci balancujú neraz na úzkej hrane, dávajú do hry svoje zdravie. Prekonávajú samých seba, ale cena za to je príliš vysoká. Musia veľa vydržať i vytrpieť, ťažká fyzická drina je ich každodenným chlebíčkom, spoločníkom pri zaspávaní je bolesť a totálna vyčerpanosť. Snaha maximálne priblížiť zaťaženie v tréningu pretekovým či zápasovým podmienkam spôsobuje zvyšovanie intenzity tréningu. Každodenné enormné dávky, u vrcholových často dvoj– i trojfázové, zákonite spejú k väčšiemu opotrebovaniu a únave. Je spôsobená vyčerpaním energetických zásob organizmu, dramatickým úbytkom vody a solí, a, naopak, nadmerným nazhromaždením splodín látkovej výmeny po fyzickej námahe. Únava spôsobuje poruchy nervovo-svalovej koordinácie, spomalenú schopnosť reakcie a neraz je jej sprievodným javom i skratové chovanie. A na rad prichádzajú zranenia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa štatistík je v športových hrách až 95 percent absencií na tréningoch a v zápasoch spôsobených úrazmi. Na každého hráča pripadá priemerne štyri až šesť zranení ročne! Dôsledkom je mimo iného pokles trénovanosti týchto jednotlivcov, ktorí sa len výnimočne dostanú v ďalšom priebehu sezóny na predchádzajúcu úroveň. Medzi hlavnými príčinami športových úrazov uvádza odborná literatúra nedostatočné rozcvičenie, nadmernú lokálnu únavu, nedostatočnú prípravu a častá je aj nehodovosť zapríčinená fyzickými zrážkami športovcov.

Inou kapitolou sú chronické zranenia. Ich príčinou sú najčastejšie nedoliečené zranenia, predčasný návrat na ihrisko a nesprávna či neraz žiadna rehabilitácia. Športová medicína uvádza aj ďalšie dôvody: opakované drobné zranenia, nepatrné poškodenie svalov, väzov a kĺbov, ktoré si športovci veľmi často ani nevšimnú. Pri ich nazhromaždení prechádzajú však obvykle do akútnych foriem. Výsledkom sú dnešní štyridsiatnici-päťdesiatnici, bývalí aktívni športovci, s degeneratívnymi zmenami pohybového aparátu.

SkryťVypnúť reklamu

PETER ŠEFRÁNEK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 408
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 032
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 428
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 077
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 679
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 615
  8. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 555
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu