Varšava 28. marca (TASR) - Podobne ako pápež Ján Pavol II. sa aj politická reprezentácia Poľska vehementne zasadzuje za to, aby v budúcej ústave Európskej únie (EÚ) bola zmienka o náboženských hodnotách, ktoré v rozhodujúcej miere ovplyvnili viac ako 2000-ročnú históriu Európy.
Vo väčšine dôležitých i menej dôležitých otázok sa názory vládnucej postkomunistickej ľavice, konzervatívnej katolíckej pravice a liberálnych síl Poľska odlišujú občas aj diametrálne, ale v otázke duchovných hodnôt rozšírenej EÚ vládne pozoruhodná jednota.
"Len hospodárstvo určite nebude stačiť na zabezpečenie trvácnosti zjednotenej Európy, ktorú bude potrebné budovať na kresťanských základoch," povedal agentúre AFP konzervatívny senátor a reprezentant Poľska v Konvente o budúcnosti Európy, Edmund Wittbrodt. Na seminári v západopoľskom Hnezdne, na ktorom sa popri reprezentantoch rímskokatolíckej cirkvi a kresťansky orientovaných intelektuáloch zúčastnili aj zástupcovia politických strán, súhlasil s týmto názorom aj popredný člen Zväzu demokratickej ľavice (SLD) Józef Oleksy. Edmund Wittbrodt tu konkrétne navrhol, aby v preambule základného zákona EÚ figuroval text, zhodný s úvodnou časťou poľskej ústavy z roku 1997, ktorá bola výsledkom ťažkého kompromisu medzi veriacimi a laikmi, ako aj medzi zástupcami cirkvi a štátnej moci. "So základnými hodnotami kresťanskej viery totiž môžu súhlasiť aj osoby, ktoré tieto princípy odvodzujú z iných filozofických zdrojov," tvrdia poľskí katolícki politici.
4 ko žab