Londýn 28. marca (TASR) - Schôdzke britského premiéra Tonyho Blaira s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom a predovšetkým povojnovému usporiadaniu Iraku sa dnes venujú všetky britské denníky, ktoré zhodne poznamenávajú, že ani jeden z politikov po týždni bojov v Iraku nečaká rýchly a ľahký koniec vojny.
Independent konštatuje, že mu stále nie je jasné, čo chcel Tony Blair dokázať cestou do Spojených štátov. Ak chcel odstrániť názorové rozdiely medzi Washingtonom a Londýnom o urovnaní po skončení konfliktu, evidentne sa mu to nepodarilo.
Britský premiér sa snažil získať súhlas Busha s tým, že v povojnovom Iraku bude mať spočiatku centrálnu úlohu OSN, kým sa nepodarí nastoliť demokraciu. Chcel tiež tzv. cestnú mapu, ktorá by viedla k vytvoreniu palestínskeho štátu v blízkovýchodnom konflikte. Nepochodil ani v jednom bode, čo len opäť vyvoláva otázku: načo tam išiel?
Times píše, že Tony Blair dostal ešte pred odchodom do USA v Dolnej snemovni dve protikladné rady. Líder konzervatívcov Iain Duncan Smith ho upozornil, že Biely dom je hlboko skeptický voči akejkoľvek administratívnej úlohe OSN v Bagdade, takže by nemal túto tému otvárať. Naopak, líder liberálnych demokratov Charles Kennedy premiérovi povedal, že by mal energicky trvať na odovzdaní Bagdadu do rúk OSN. Podľa Times ale Tony Blair nemal jediný dôvod, prečo žiadať Busha, aby ponúkol OSN kontrolu nad Irakom, keď krajiny ako Francúzsko a Rusko buď odmietajú tolerovať rezolúciu, ktorá by vojnu spätne legitimizovala, alebo sa rovno vyhrážajú využitím práva veta. Daily Telegraph je ešte tvrdší: "Kto obvykle rekonštruuje krajinu po vojne? Víťazi. Takže prečo sa vôbec navrhuje, aby OSN hrala kľúčovú úlohu pri rekonštrukcii Iraku?" pýta sa.
Denník konštatuje, že odpoveď treba hľadať v komplikovanosti politickej situácie, v ktorej Tonyho Blaira ovplyvňuje jeho Labouristická strana. Preto premiér nevidí pravdu, ktorú odhalila táto vojna: medzinárodné inštitúcie, na ktoré sa vždy tak spoliehal, teda OSN a Európska únia, sa ukázali buď ako "impotentné", alebo robili obštrukcie, píše Daily Telegraph. Záverom dodáva, že podľa neho OSN síce nestratila navždy svoj význam, ale po tom, ako politika Francúzska ohrozila akcieschopnosť a dôveryhodnosť OSN, nemožno predstierať, že sa vlastne vôbec nič nestalo.