BRATISLAVA – Slovenský obchod zasiahla minulý rok silná vlna internacionalizácie a vytvárania sietí zahraničných super– a hypermarketov. Takýto vývoj sa u nás začal oproti susedným štátom o dva-tri roky neskôr. Zatiaľ čo v roku 1999 bol na Slovensku len jediný hypermarket, koncom roka 2000 ich fungovalo takmer desať. Najviac ich sprevádzkovalo britské Tesco (po jednom v Bratislave, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach) a francúzsky Carrefour (v Bratislave dva). Prvý domáci hypermarket však otvorila aj čisto slovenská spoločnosť – spotrebné družstvo Jednota Považská Bystrica (v Košiciach). Vývoj vo veľkoobchode bol podobný – mamutie prevádzky na Slovensku postavila nemecká spoločnosť Metro a maďarský Interfruct.
S priemerom 1,6 hypermarketu na milión obyvateľov sme ďaleko za západoeurópskymi krajinami, ale aj za susedmi. Na porovnanie v Česku je priemer 7 hypermarketov na milión ľudí, ale napríklad vo Francúzsku a Nemecku 18.
Lákanie spotrebiteľov agresívnou reklamou a nižšími cenami do mamutích obchodov sa najmä v druhej polovici roka začalo prejavovať na zníženom obrate malých domácich obchodníkov. Poniektoré ich prevádzky už v minulých mesiacoch skrachovali, ale drastické zníženie ich počtu o stovky sa očakáva v priebehu troch až piatich rokov.
Trhovú nadvládu moderných predajných spoločností u nás zatiaľ nemajú v rukách západné obchodné reťazce ako v susedných krajinách. Kým na prelome rokov 1998/99 boli na Slovensku v prvej desiatke najúspešnejších obchodných firiem iba dve zahraničné, v Čechách naopak – len jedna domáca. Očakáva sa, že aj na Slovensku nastane podobná situácia. Takmer všetci slovenskí malopredajcovia trpia rovnako ako českí nedostatkom kapitálu. Jedinou výnimkou schopnou čeliť západným obchodným systémom je u nás spotrebné družstvo Jednota, ktoré sa vo veľkoobchode spojilo s družstevnými partnermi v ČR a Maďarsku.
Štátne orgány sa vlani pokúšali zaviesť do prieniku obchodných systémov pravidlá. Ministerstvo hospodárstva vypracovalo viacero verzií zákona o obchodných reťazcoch. Mal obmedziť ich dominanciu a ochrániť domácu výrobu pred ich agresívnymi metódami. Vláda zákon zamietla.
(ru)