dohodnutý núdzový režim. V prípade, že sa výroba zastaví, o prácu príde približne 240 zamestnancov.
Po zatvorení poslednej zlatej bane na Slovensku, by to bola pre hodrušskú dolinu ďalšia citeľná rana. Riaditeľ spoločnosti KTO Slovakia Ján Garaj nepovažuje hrozbu zatvorenia spoločnosti za definitívnu. Ako nám povedal, ešte stále rokujú, aby k 30. aprílu nemuseli pristúpiť k navrhnutému hromadnému prepúšťaniu.
Spoločnosť sa zameriavala na výrobu benzínových nádrží, vzduchových čističov pre autá, hrncov a nádob na varenie. Najväčšie problémy spoločnosti spôsobil výpadok hlavného výrobného programu - benzínových kanistrov na zahraničný trh. Pripravované prepúšťanie už spoločnosť avizovala aj úradu práce v Žarnovici.
Momentálne je väčšina pracovníkov spoločnosti doma, lebo firma stále nemá vo výrobných priestoroch prúd. „Zamestnávateľ nám povedal, že nie je ďalej schopný prevádzkovať podnik a ku koncu apríla chystá hromadné prepúšťanie,“ potvrdil predstaviteľ odborov Ján Ziman. Odborári sa prikláňajú k riešeniu, aby rozviazali pracovný pomer dohodou už k 31. marcu a prihlásili sa na úrade práce. Tak by mali istotu vyplatenia mzdy.
Časť pracovníkov nemá na účtoch ani februárovú mzdu, niektorým z nich podnik dlhuje dokonca za január. Najlepšou alternatívou podľa odborárov by bolo vyhlásenie konkurzu.
Prepúšťanie v KTO Slovakia bude mať negatívny dosah na celú hodrušskú dolinu aj podľa starostu obce Jozefa Urama. Po zatvorení bane Rozália to je ďalší úder pre dolinu, kde v minulosti držala zamestnanosť zlatá baňa a podnik Sandrik. Už teraz dosahuje miera nezamestnanosti v Hodruši-Hámroch približne 30 percent a po ukončení činnosti firmy KTO Slovakia ešte vzrastie.
Šance zamestnať sa inde sú minimálne. V dvaapoltisícovej obci už ostane z väčších zamestnávateľov iba podnik Berndorf. Padli aj šance zamestnať sa v blízkej žiarskej hlinikárni, keďže aj tu znižujú počet zamestnancov.