BRATISLAVA - Boj o správu multimiliardových penzijných fondov sa začal ešte pred samotnou dôchodkovou reformou. Ministerstvo práce o týždeň predloží vláde oficiálne znenie koncepcie reformy, ktorá ráta so založením úplne nových spoločností spravujúcich osobné účty sporiteľov na dôchodok. Existujúce správcovské spoločnosti sa však už teraz hlásia, že o peniaze ľudí by sa postarali aj ony.
Tvorcovia penzijnej reformy rátajú s tým, že pri zakladaní nových dôchodkových správcovských spoločností nastavia kritériá tak, aby nimi prešli najmä kapitálovo silné finančné korporácie s mnohoročnou tradíciou. Predbežný záujem prejavili napríklad Allianz-Slovenská poisťovňa, Tatra banka (Raiffeisen Zentralbank) či ING Nationale Nederlanden.
Súčasným správcovským firmám sa nepáči snaha štátu dať niekoľkomiliardové sporenie do rúk novým spoločnostiam, ktoré budú mať možnosť zakladať len solventné a transparentné spoločnosti. Výkonný riaditeľ Asociácie správcovských spoločností Peter Goceliak: „Reforma neberie do úvahy názory ministerstva financií a nezohľadňuje pripomienky širokej odbornej verejnosti.“
Goceliakovo tvrdenie však ministerstvo financií odmieta. „V medzirezortnom pripomienkovom konaní boli naše pripomienky zapracované a voči koncepcii nemáme zásadné výhrady. Dôchodkové správcovské spoločnosti sa budú riadiť platnými slovenskými aj európskymi predpismi,“ vyhlásil hovorca ministra financií Peter Papanek.
Obvinenia správcovských spoločností odmieta aj ministerstvo práce. „Ich stanovisko vychádza z veľmi nesprávnej interpretácie. Sme pripravení poskytnúť vysvetlenie a konzultácie ktorémukoľvek zo záujemcov o realizáciu dôchodkovej reformy. Správcovské spoločnosti môžu túto možnosť kedykoľvek využiť,“ povedal Martin Danko, hovorca rezortu práce.
Ak koncepciu dôchodkovej reformy schváli vláda aj parlament bez toho, aby podľahli lobingu súčasných správcovských spoločností, štát začne už o pár mesiacov rozdeľovať licencie na správu penzijných fondov.
Získať licenciu nebude ľahké. Komisia stanoví náročné kritériá v snahe zabrániť tomu, aby v biliónovom systéme podnikali neskúsené firmy bez silného a jasného zázemia.
Správcovia fondov budú pod dohľadom štátu. Napríklad nebudú môcť investovať priveľa úspor ľudí do akcií firiem podnikajúcich v jednom odvetví. Slovenskí reformátori sa totiž poučili na chybách zo zahraničia, kde penzijné fondy investovali peniaze do technologických akcií, ktoré odvtedy už len strácajú na hodnote. Dôchodkové úspory tamojších ľudí sa tak znehodnocujú.
V hre sú peniaze mladých
Tvorcovia reformy nepredpokladajú, že do nového zmiešaného dôchodkového systému prejde viac ako milión súčasných prispievateľov do Sociálnej poisťovne. Pôjde v prvom rade o pracujúcich do 35 rokov, ktorí majú najväčšie šance nasporiť si na vlastnom účte dosť, aby mali na dôchodku z čoho žiť.
Od budúceho roka sa dnešné penzijné odvody rozdelia na dve časti - jednu budú pracujúci odvádzať na vlastné kapitálové účty. Investície sa tam budú hromadiť a ďalej zhodnocovať. Výška dôchodkov budúcich penzistov teda už o pár desaťročí nebude závisieť od štátu, ale od toho, koľko si počas produktívneho života našetrili. (tv)