
Transplantácia srdca Štefana Petríka z Jura nad Hronom bola prvou úspešnou v samostatnej Slovenskej republike. FOTO - AUTORKA
Štefan Petrík z Jura nad Hronom v Levickom okrese žije s vymeneným srdcom päť rokov. Celý život pracoval ako agronóm - ovocinár. Pracovné nasadenie a zhon mu spôsobili dva infarkty. Jeden pred dvadsiatimi rokmi, druhý o osem rokov neskôr. „Ledva som lapal po dychu, aj keď som si iba zašnuroval topánku. V roku 1996 som sa stal invalidným dôchodcom. Doma som sa len presúval z kresla do kresla a chodil na krátke prechádzky okolo domu,“ hovorí Štefan Petrík. Na transplantáciu čakal dva roky. „Nerozmýšľal som ani chvíľu.“
Za nové srdce vďačí štyridsaťdvaročnému darcovi, o ktorom nevie takmer nič. Keď bral do rúk skalpel popredný slovenský kardiochirurg Viliam Fischer, veril mu. Táto transplantácia srdca bola prvou úspešnou v samostatnej Slovenskej republike. Minulý týždeň oslávil jej piate výročie.
„Nesmiem jesť slaninu, vajíčka, mastné jedlá vôbec. Cholesterol by mohol narobiť problémy. V záhrade dorábam zeleninu, opatrujem holuby, zajace, kurence i prasce,“ opisuje denný režim. Ťažšie práce okolo domu nechá na synov. K lekárovi chodí raz alebo dva razy mesačne.
Fischer sa za úspešnú operáciu stal čestným občanom Jura nad Hronom. Občas Petríkovi zatelefonuje, aby sa opýtal na jeho zdravie. O svojom pacientovi povedal, že si musí vylepšiť životosprávu, a nie priberať ako doteraz. To 63-ročný Štefan Petrík odmieta: „Práve som sa vážil, stále mám rovnako - 90 kilogramov. No je pravda, že brucho mám azda trošku väčšie,“ dodáva.
Slovensko v transplantáciách zaostáva
Na Slovensku sa od roku 1998 zrealizovalo 39 transplantácií srdca. „Siedmi pacienti, ktorí operáciu podstúpili, zomreli,“ hovorí riaditeľ Slovenského ústavu srdcových chorôb Mongi Msolly. Prvá úspešná transplantácia v samostatnom Slovensku sa uskutočnila 21. marca 1998. V kardiochirurgickej Detskej Fakultnej nemocnici v Bratislave na Kramároch transplantovali srdce trom deťom. Najmladšie malo dva roky.
S vymeneným srdcom žije na Slovensku v súčasnosti 80 ľudí. Na transplantáciu čaká 150 pacientov.
Za najväčší problém transplantológie označil zakladateľ transplantačného programu a primár transplantačného oddelenia Juraj Fabián nedostatok darcov. Slovenská legislatíva umožňuje lekárom odobrať funkčný orgán mŕtvemu bez súhlasu príbuzných. V prípade, že príbuzní s odberom nesúhlasia, lekári ich požiadavku vo väčšine prípadov akceptujú. Slovensko zastáva v počte transplantácií v Európe posledné miesta. „Ak by sme chceli dosiahnuť európsky priemer, ročne by sme museli vykonať 30 transplantácií,“ poznamenal Fabián. Najaktívnejším štátom Európy je Rakúsko, kde robia až 16 transplantácií na milión obyvateľov, v Česku je to sedem.
Prvú úspešnú transplantáciu srdca uskutočnil v decembri 1967 Christiaan N. Barnard v Kapskom meste. Prvú neúspešnú transplantáciu v Československu a 25. na svete zrealizoval Karol Šiška v roku 1968 v Bratislave. Nárast počtu úspešných transplantácií nastal po roku 1980, keď vedci objavili liek brániaci odvrhnutiu transplantátu - cyklosporín. Prvá úspešná transplantácia v bývalom Československu sa uskutočnila v januári 1984 v Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe. (tasr)