Dnes si sudcovia musia všetky výpovede účastníkov konania najskôr vypočuť a potom ich vlastnými slovami nadiktovať buď zapisovateľke, alebo na diktafón. Predseda žilinského súdu Peter Hrnčiar tvrdí, že to prináša veľa problémov.
Význam často dlhých výpovedí sa nesmie zmeniť. „Sudca sa vôbec nemôže sústrediť na právne posúdenie, celé jeho úsilie smeruje k tomu, aby zaznamenal priebeh pojednávania,“ hovorí Hrnčiar. Po vypočutí všetkých svedkov potom musí pojednávanie odročiť, a „dať si to v hlave dokopy“.
Záznam, ktorý sudca nadiktuje, navyše nie je úplný. Zapisujú sa iba podstatné veci. „Môže tam úmyselne, ale aj neúmyselne dôjsť k tomu, že niečo skreslí. Buď nepovie všetko, alebo to povie trošku ináč, ako to zaznelo,“ hovorí Hrnčiar. Spôsobuje to problémy na odvolacích súdoch, kam už účastníci sporu často nechodia. Sudcom potom chýba skutočný obraz o pôvodnom pojednávaní.
Ministerstvo spravodlivosti sa preto rozhodlo, že vyskúša v Žiline nahrávanie pojednávaní na video. Sudcovia už nebudú musieť nič diktovať, obsah nahrávky do spisu prepíšu špeciálne vyškolení pracovníci, ktorí budú presne vedieť, čo má spis obsahovať. Pásky sa budú archivovať.
Hrnčiar pripúšťa, že nie všetkým sa to môže páčiť. „Nielen sudcovia majú problém s kamerou, ale aj účastníci sa správajú neprirodzene.“ Prepisovanie záznamov z videa alebo diktafónu sa nepáči ani niektorým právnikom. „Nedôverujú niektorým sudcom, čo by s tým záznamom urobili. Keď je tam zapisovateľka, dá sa to overiť,“ dodal.
Kedy by mohol začať projekt fungovať na všetkých slovenských súdoch, nie je známe. Bol by aj dosť drahý. Časť peňazí by možno poskytla Americká advokátska komora, ktorá zavádzanie techniky podporuje.
Používanie videa bude zatiaľ možné iba pri prejednávaní občianskych sporov. Pri trestnoprávnych kauzách musí byť podľa zákona zapisovateľka.
(rp)