
Luxusné byty na Mierovej ulici v Bratislave budú musieť ich majitelia vrátiť, lebo ich od Fondu národného majetku odkúpili protiprávne. FOTO ARCHVÍV SME - ĽUBOŠ PILC
Vyšetrovateľ zistil, že v roku 1996 a 1997 obvinení postupne uzavreli 36 nezákonných zmlúv o predaji bytov fondu fyzickým osobám.
Fond byty získal v roku 1995 od Stavebného bytového družstva Kredit. Zaplatil peniazmi, ktoré mu na nákup bytov schválil parlament. Išlo o 65 miliónov. V roku 1996 fond k bytom dokúpil aj 33 garáží.
V priebehu roka 1996 byty fond prenajal svojim zamestnancom a ľuďom zo štátnej správy. Neskôr im ich predal, aj keď zákon zakazuje predaj majetku, ktorý slúži na fungovanie fondu. „Predajom bytov získali nadobúdatelia byt v nepriaznivej bytovej situácii a rýchlo. Výhodná bola aj cena bytu,“ hovorí minister vnútra Vladimír Palko.
Aj súdy už v niekoľkých prípadoch rozhodli, že luxusné byty na Mierovej ulici sa musia fondu vrátiť. „Prvostupňový súd vyniesol v prospech fondu devätnásť rozsudkov o absolútnej neplatnosti zmlúv, z toho desať už nadobudlo právoplatnosť,“ povedala hovorkyňa fondu Tatiana Lesajová.
Byt si od fondu kúpili napríklad exminister obrany Ján Sitek, zdravotníctva Ľubomír Javorský, bývalý vicepremiér Jozef Kalman, exprezident policajného zboru Jozef Holdoš alebo bývalý viceprezident fondu Milan Rehák, či bývalí štátni tajomníci ministerstiev školstva Ondrej Nemčok a pôdohospodárstva Stanislav Husár. Medzi kupujúcimi boli i členovia výkonného výboru fondu Ján Porvazník a Karol Danys, obaja sú dnes medzi obvinenými.
Husár napríklad dostal na Mierovej štvorizbový byt. V júni 1996 požiadal o jeho odpredaj a získal ho za milión 180-tisíc, s lehotou splatnosti do konca roka 2010. V júni 1998 odkúpil aj neďalekú garáž za 176-tisíc korún.
O byt žiadala aj niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva kultúry a herečka Oľga Šalagová. Trvalý pobyt mala v Bratislave v luxusnej štvrti na Hlbokej ulici. Ako dôvod žiadosti napísala, že v jej byte býva okrem manžela aj slobodný syn a takisto ženatý syn s manželkou a jedným dieťaťom, ktorých chcela nasťahovať na Mierovú. Fond jej nevyhovel.
Vyhovel však vtedajšej zástupkyni vedúceho Úradu vlády Ľubici Ďurčovej, ktorá mala trvalý pobyt tiež v Bratislave. Dôvodom pridelenia bytu bolo, že po rozvode musela s deväťročným synom bývať u rodičov.
(mož)