Ľudia vychádzali, ako sa ukazuje, z mylných predstáv expertov o rýchlej vojne. Teraz, keď sa veci na bojisku zadrhávajú a generál Tommy Franks žiada čerstvé posily, Američania už pripúšťajú vyššie počty zabitých.
Pred rozhodujúcou bitkou o Bagdad sa dokonca očakáva, že počet obetí môže vystúpiť až na 3000 amerických vojakov.
Nebude to pre Busha neprekonateľný problém? „Čísla neexistujú. S číslami nenarábame,“ hovorí nemenovaný predstaviteľ Pentagonu a komunikačný riaditeľ Bieleho domu Dan Bartlett odbíja novinárov odpoveďami, že o počtoch nerozmýšľa: „Do takýchto predpovedí sa nemienim púšťať. Prečo? Pretože neviem.“
Vojenský expert Brookings Institute Michael O‘Hanlon si myslí, že Amerika zvládne približne toľko obetí, ako v prvej vojne v zálive. „Ale za predpokladu, že zvrhneme Saddáma Husajna a že teda zvíťazíme.“
Keď pred dvanástimi rokmi vysielal Bushov otec vojakov na čele spojeneckej koalície do Kuvajtu, aby odtiaľ Husajna vyhnal, Američania boli podľa Gallupovho ústavu verejnej mienky pripravení až na desaťtisíc obetí. V tom čase experti považovali irackú armádu za piatu najmocnejšiu na svete. Napokon však Amerika prišla „iba“ o 146 vojakov. Zranených bolo 467.
Ani teraz zatiaľ nevyzerá, že by mali v Iraku padnúť tisíce Američanov. Za prvý týždeň Pentagon oficiálne priznáva 24 obetí. Najťažšie boje spojencov ešte len čakajú.
„Bushovi sa zatiaľ darí presviedčať verejnosť, že ide o vojnu v záujme bezpečnosti Ameriky, a preto bude tolerancia obetí vysoká. Aká vysoká, to si netrúfam odhadnúť,“ hovorí vojenský historik Allan Lichtmann.
Dobre si uvedomuje, že podobné to bol aj vo Vietname. Tam nakoniec počet Američanov dosiahol šokujúce číslo 52-tisíc. Amerika vojnu prehrala a musela sa stiahnuť.