
Dôsledky vojny sú citeľné na každom kroku, Iračania však z krajiny húfne neutekajú. FOTO - REUTERS
Situácia je celkom iná ako v auguste 1990, keď Saddámove vojská prekročili kuvajtskú hranicu. Už v prvých dňoch utieklo desaťtisíce cudzincov do Jordánska. A keď sa v januári 1991 začala operácia Púštna búrka, opustilo krajinu viac ako dva milióny Iračanov, ďalšie státisíce čakali v horách na tureckej hranici na pomoc.
„Doterajší vývoj udalostí je skutočne veľmi neočakávaný a líši sa oproti predpokladanému scenáru,“ potvrdzuje pre SME hovorkyňa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na Slovensku Mária Čierna.
Všeobecne sa očakávalo, že vojna vyženie z domovov asi 2 milióny ľudí a ďalších 600-tisíc prekročí hranice, aby sa uchýlilo v niektorej zo susedných krajín.
UNHCR doteraz zaregistroval len 22-tisíc Iračanov, ktorí sa vydali do severného Kurdistanu a ukryli sa u príbuzných, v kláštoroch či v školách. Hranice s Iránom neprekročili.
Odpovedí na otázku, prečo je dnes situácia iná ako pred 12 rokmi, je niekoľko. „Pre väčšinu ľudí je cesta na hranice príliš nebezpečná,“ hovorí Andrea Hilgerová z organizácie Architects for people in need. Druhým dôvodom je podľa nej skutočnosť, že Iračania sú na útek príliš chudobní. „Nemajú dostatok peňazí, aby si prenajali auto. Iní chcú ostať doma, aby ochránili svoj dom.“
Aj Peter Kessler, hovorca UNHCR v jordánskom Ammáne, si podľa agentúry DPA myslí, že väčšina obyvateľov Iraku nemá na útek prostriedky. „Po mnohých vojnách a 12 rokov sankcií je väčšina Iračanov na mizine.“
Mária Čierna hovorí o ďalších príčinách: „Môže to byť aj pocit odhodlania prežiť konflikt vedno s ostatnými na území krajiny, ale aj dôsledok toho, že potravinové prídely, ktoré Iračania v mnohých oblastiach dostali vopred, údajne na obdobie od jedného do štyroch mesiacov, ich motivujú zostať.“
Vysvetlením by mohol byť pocit mnohých ľudí, že Irak vojnu vyhrá. Podľa agentúry AFP sa Iračania už niekoľko dní zbavujú dolárov, ktoré pred začiatkom vojny hromadne nakupovali, aby mohli z krajiny utiecť. „Tri dni po začiatku vojny začal kurz dolára klesať, pretože si spoluobčania uvedomili, že sú schopní vzdorovať najlepšej armáde sveta,“ povedal Alí Muhammad, ktorý pracuje v bagdadskej zmenárni.
Peter Kessler má aj iné podozrenie. „Existujú správy, že funkcionári irackej vládnej strany Baas ľuďom v úteku bránia.“
Podľa niektorých pracovníkov humanitárnych organizácií je to len ticho pred búrkou. „Počkajte, až sa začne bojovať v uliciach miest,“ hovorí Kessler. „Keď začnú americkí a irackí vojaci bojovať o každý dom, potom začnú ľudia utekať.“
Podľa Čiernej sa to nedá povedať jednoznačne. „Podľa posledných zdržanlivých vyjadrení UNHCR sa to môže stať v najbližších dňoch či budúci týždeň, ale možno k masovým útekom ani nedôjde.“