„Ľudia sa na zdražovanie pýtajú ako na prvú a hlavnú vec. Majú strach, že to bude priveľa, alebo prirýchlo,“ hovorí Peter Zsapka z Centra pre európsku politiku, ktorý už vyše roka po celom Slovensku prednáša o ekonomických aspektoch vstupu do únie.
Podľa Štatistického úradu si až 48 percent obyvateľov Slovenska myslí, že vstup do únie bude mať za následok nárast cien výrobkov a služieb.
Hoci zdražovanie nás v budúcom roku naozaj čaká, analytici a ekonómovia zdôrazňujú - nie všetko má na svedomí vstup do únie. Cenový šok, ktorý by nastal, keby sa všetko zmenilo k jednému dátumu, bude zmiernený postupným zvyšovaním v dlhšom časovom období. „Nikto nech si nemyslí, že keď sa 2. mája vyberie do obchodu, nájde podstatne iné ceny. Bude to postupné,“ hovorí ekonomický analytik Martin Barto.
Čo teda zdražie? Už dnes je isté, že cigarety, alkohol a benzín, hore pôjdu niektoré potraviny, služby v zdravotníctve a školstve. Naopak, ceny spotrebných výrobkov, ako sú autá, elektronika a odevy by sa nemali výraznejšie posunúť hore, v niektorých prípadoch by mohli aj zlacnieť.
Zároveň by však mali rásť aj platy.
Dopadové štúdie zdôrazňujú, že ide len o odhady. Skutočný vývoj v budúcom roku aj po vstupe bude závisieť od množstva okolností, a dosahy nebudú pre každého obyvateľa rovnaké.
Slovensko dnes dosahuje 47 percent priemeru hrubého domáceho produktu na obyvateľa Európskej únie. Dosiahnuť 75 percent, čo je dnes premierná úroveň Nemecka, nám podľa tohto odhadu potrvá 20 rokov. V jednotlivých regiónoch skôr, inde neskôr.