27. mar 2003 o 15:43
EÚ: Konferencia o európskej integrácii v univerzitnom vzdelávaní
BRATISLAVA 27. marca (SITA) - Európska integrácia a Európska únia (EÚ) v univerzitnom vzdelávaní boli hlavnými témami medzinárodnej konferencie v rámci predreferendovej kampane vstupu SR do EÚ, ktorá sa dnes skončila v Bratislave. Hlavným cieľom konferenc
ie bol oboznámiť účastníkov s aktuálnou situáciou v pripravenosti SR na členstvo v EÚ. Na konferencii, ktorú pripravila Fakulta manažmentu Univerzity Komenského (FM UK) v Bratislave v spolupráci so Sekciou európskych záležitostí Úradu vlády SR a Medzinárodným visegrádskym fondom vystúpil vicepremiér Pál Csáky, veľvyslanec Európskej únie v SR Eric van der Linden, riaditeľ Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku Azelio Fulmini, dekan FM UK Jozef Komorník, Peter Weiss z Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity (EU) v Bratislave, riaditeľ Ústavu slovenskej a svetovej ekonomiky SAV Milan Šikula. Ako uviedol pre agentúru SITA Vladimír Zapletal z FM UK, dôležitým bodom konferencie boli aj práva a povinnosti SR po vstupe do EÚ.
Účastníci dvojdňovej konferencie vyhodnotili aj projekt s názvom Univerzitné centrá európskych štúdií v krajinách V4 z dielne Centra európskych štúdií FM UK. V rámci projektu sa uskutočnila anketa na 81 fakultách vysokých škôl v SR a na 90 fakultách v Českej republike. Jej cieľom bol zistiť stav výučby o európskej integrácii a EÚ. Anketové dotazníky vyplnilo 45 fakúlt u nás a 25 fakúlt v ČR, čo však bolo málo na určenie záverov. Z výskumu vyplynulo, že asi na tretine našich fakúlt existuje špecializovaná výučba venovaná európskej integrácii a EÚ. Na jednej tretine sa o týchto záležitostiach hovorí na predmetoch spoločenských vied a na jednej tretine nie sú žiadne predmety, ktoré by sa dotýkali problematiky európskej integrácie. Cieľom projektu bolo aj vytvorenie siete centier európskych štúdií v krajinách V4 a katalógu fakúlt a učiteľov, ktorí sa venujú problematike európskej integrácie a EÚ. Organizátori projektu chcú osloviť s anketou ešte raz tie fakulty, ktoré na prvú anketu neodpovedali.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
-
1
.
Zoberte nám deti, nechceme sa o ne starať, chodia rodičia žiadať starostu
56 937x prečítané
-
2
.
Mimoriadne tragická nedeľa na horách. V jeden deň zomreli štyria turisti, ďalšieho vypátrali mŕtveho
46 132x prečítané
-
3
.
Zvláštne tržby, Bödör, svadby a postele pre IKEA. Našli sme ďalšie podozrivé dotácie od PPA
42 317x prečítané
-
4
.
V Česku 500, v Poľsku 7400 a na Slovensku 24. Boj o kvalitných ľudí sme vzdali, je to choré (rozhovor)
31 118x prečítané
-
5
.
Momenty hrôzy v Dunajskej Strede. Český tréner skolaboval priamo počas zápasu
Foto
28 509x prečítané
-
6
.
Krúpy, zaplavené cesty, popadané stromy. Východom sa prehnala ďalšia vlna búrok
Video
25 170x prečítané
-
7
.
Amatéri v KDH (píše Samo Marec)
24 966x prečítané
-
8
.
V USA je len jeden Boss. Vám netreba hovoriť, aké je žiť v autokracii, odkázal publiku v Prahe
21 922x prečítané
-
1.
Zoberte nám deti, nechceme sa o ne starať, chodia rodičia žiadať starostu
69 464
-
2.
Mimoriadne tragická nedeľa na horách. V jeden deň zomreli štyria turisti, ďalšieho vypátrali mŕtveho
46 132
-
3.
Zvláštne tržby, Bödör, svadby a postele pre IKEA. Našli sme ďalšie podozrivé dotácie od PPA
46 015
-
4.
Izrael vs. Irán: Izrael zabil šéfa tajnej služby a zničil hlavné zariadenie v Natanze, tvrdí Netanjahu
44 560
-
5.
V Česku 500, v Poľsku 7400 a na Slovensku 24. Boj o kvalitných ľudí sme vzdali, je to choré (rozhovor)
39 211
-
6.
Irán večer spustil nový raketový útok na Izrael, zranenia utrpelo 14 ľudí (SME Minúta)
38 095
-
7.
Kajtárová: Mám len jednu kožu na tvári. To, že ostatní kolegovia v Markíze zostali, je tragédia
Video
33 161
-
8.
Lietať do Košíc nechce Ryanair ani Poliaci napriek štedrej dotácii. Fico vybavuje Maďarov
31 990