BRATISLAVA - Do roku 2004 by mal na Slovensku vyrásť nový celulózovo-papierenský kombinát. Projekt je ojedinelý tým, že spája spracovanie drevnej hmoty na celulózu a nadväzujúcu výrobu papiera. Oproti oddelenej výrobe sa tým ušetria prevádzkové náklady, ako aj investície potrebné napríklad na stroje a súvisiace stavby. Vyplýva to zo zámeru podnikov celulózovo-papierenského priemyslu.
Zámer vychádza z možností, ktoré dáva súčasná situácia v ťažbe a spracovaní drevnej suroviny. Zatiaľ čo ročný prírastok dreva sa pohybuje okolo 8 až 9 miliónov kubických metrov, ťažba dosahuje približne 5 až 6 miliónov kubických metrov. Ročným vývozom približne 1,6 milióna kubických metrov drevnej suroviny sa exportujú aj pracovné príležitosti. Export dreva je pritom vyvolaný aj nízkymi kapacitami domácich spracovateľov.
Náklady na ambiciózny projekt s ročnou kapacitou 350 až 400-tisíc ton sa vyšplhajú až na 25 až 30 miliárd korún.
Podľa zainteresovaných sú však zaujímavé aj prínosy projektu pre ekonomiku Slovenska. Pri papierenskej výrobe sa používa rozsiahly sortiment chemikálií, čo otvára možnosti pre chemický priemysel. Synergické efekty sľubuje projekt aj nadväzujúcim odvetviam dopravy, stavebníctva, hutníctva, elektrotechnického a strojárskeho priemyslu.
Nová fabrika má pracovať v súlade so svetovým trendom recyklácie a zároveň ťažiť z perspektívneho trhu natieraných papierov, ktorých výroba v regióne chýba. Spotreba natieraných papierov bude pritom podľa prognóz dlhodobo rásť. Výroba týchto papierov sa zatiaľ sústreďuje v ekonomicky vyspelých krajinách, pričom najväčší objem sa realizuje v Nemecku. Ďalší rast spotreby sa očakáva najmä vo východoeurópskych krajinách, a to aj pod vplyvom rozširovania sietí hypermarketov a ich reklamnej činnosti. Veľke množstvo natieraných papierov sa spotrebuje aj pre rôzne časopisy, príručky, návody a podobne. Spotreba tohto druhu papiera na Slovensku je 37-tisíc ton ročne, pričom 32-tisíc ton sa dováža. Zámer vychádza aj z potenciálneho odbytu v Česku, kde ročný dovoz predstavuje až 90-tisíc ton, porovnateľná spotreba je aj v Maďarsku. Poľsko a Ukrajina predstavujú ešte väčšie trhy s odhadom spotreby 100 až 200-tisíc ton.
TOMÁŠ KURTANSKÝ