V Martine prezentovali prvý zväzok Biografického lexikónu Slovenska

Martin 27. marca (TASR)- Prvý zväzok Biografického lexikónu Slovenska prezentovali dnes v Národnej dvorane Slovenského národného literárneho múzea Slovenskej ...

Martin 27. marca (TASR)- Prvý zväzok Biografického lexikónu Slovenska prezentovali dnes v Národnej dvorane Slovenského národného literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice (SNK) v Martine.

Zväzok obsahuje 1707 hesiel o významných slovenských dejateľoch. V porovnaní so Slovenským biografickým slovníkom má novú koncepciu. Zaradené sú v ňom mená, ktoré za totalitných čias nemohli byť publikované, napríklad exiloví autori, spisovatelia, politickí činitelia, osobnosti duchovného života. Lexikón je obohatený aj o dejateľov, ktorí zomreli od roku 1984 do 1995.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

,,V posledných vyše desiatich rokoch sa zmenila situácia, je tu slobodnejší prístup k informáciám, máme väčšie množstvo literatúry zo zahraničia a možnosť bádať slobodnejšie," informoval TASR riaditeľ Národného biografického ústavu SNK Augustín Maťovčík.

Slovník spracovali novou metodikou. Heslo má stálu štruktúru s dôrazom na presné životopisné dáta, údaje o presnom prehľade života a účinkovaní, ale aj rozbor diela. V závere je doplnok novej literatúry o dejateľoch a špeciálna kapitola Pamiatky. Slovensko sa zaradilo medzi vyspelé európske štáty v slovníkovej tvorbe biografického charakteru.

Na rozsiahlom diele pracoval široký okruh spolupracovníkov a lektorov z celého Slovenska aj zo zahraničia. Spracované heslá redigovali v odbornej redakcii Národného biografického ústavu SNK podľa piatich lexikálnych oblastí. Tri až štyri roky tam spracovávalo informácie 13 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Lexikón vydali v náklade 2500 ks. Len náklady na tlač predstavujú pol milióna Sk. Ďalší zväzok osemdielneho diela chcú zostavovatelia priniesť na trh o dva roky a v tejto frekvencii vydávania pokračovať aj pri ďalších zväzkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 742
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 555
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 572
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 560
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 396
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 088
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 221
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu