
Najväčšia európska spoločnosť pôsobiaca v oblasti priemyselného strojárstva - švajčiarsko-švédska ABB - včera oznámila, že jej polročný zisk v porovnaní s minulým rokom klesol na polovicu. Pri tejto príležitosti vyhlásila, že zruší 12-tisíc pracovných miest, čo predstavuje asi osem percent jej zamestnancov. FOTO - REUTERS
Niekoľko významných spoločností včera vyhlásilo, že bude musieť znížiť počty svojich zamestnancov. V priebehu niekoľkých hodín päť firiem z rôznych koncov sveta nezávisle od seba oznámilo masové prepúšťanie, čo bude podľa BBC znamenať stratu miesta pre približne 35-tisíc ľudí po celom svete. Dôvodom je spomaľovanie globálnej ekonomiky a z toho vyplývajúce prepady ziskov týchto firiem.
Americká telekomunikačná spoločnosť Lucent, ktorá už dlhšie zápasí s problémami, sa plánuje rozlúčiť s 15 až 20 tisícmi svojich zamestnancov. Britská spoločnosť Reuters oznámila prepustenie „len“ asi tisícky svojich ľudí, čo je však sedem percent jej zamestnancov. Zároveň to je jedno z najväčších prepúšťaní v jej 150-ročnej histórii.
Japonská Fujitsu ponúkla včera deviatim tisícom svojich zamestnancov možnosť predčasného odchodu do dôchodku. Švajčiarsko-švédska spoločnosť ABB chce prepustiť 12-tisíc ľudí a britská Invensys 2500. Skoro vo všetkých prípadoch boli ako dôvod spomínané zlé súčasné podmienky na podnikanie.
Týmito zlými podmienkami majú na mysli prepad ziskov, ktorý sa snažia vyriešiť znížením prevádzkových nákladov. Druhý cieľ, ktorý masovým prepúšťaním sledujú, je udržanie rastu podniku. Keďže počet firiem, ktoré očakávajú zhoršenie svojho hospodárenia, sa neustále zväčšuje, očakáva sa, že aj ďalšie firmy budú chcieť obmedziť svoje mzdové náklady.
Na rozdiel od predošlých spomalení globálnej ekonomiky však spoločnosti pristupujú k prepúšťaniu opatrnejšie. Na jednej strane sa chcú vyhnúť situácii, aby nemuseli míňať množstvo peňazí na nábor a školenie nových ľudí v prípade, že sa ekonomický vývoj otočí. Dôležitým faktorom je aj to, že kým masové prepúšťanie prinesie z dlhodobého hľadiska úspory prevádzkových nákladov, z krátkodobého hľadiska je to veľmi drahé.
Jednorazové náklady - odstupné, pomoc pri hľadaní nového miesta a podobne - sa môžu vyšplhať do obrovských výšok. Napríklad americká finančná spoločnosť American Express, ktorá minulý týždeň oznámila zrušenie päťtisíc miest, zaplatí za túto reštrukturalizáciu približne 1,2 miliardy dolárov.
GABRIEL KÁDASI