prečo akceptuje návrat niektorých bývalých štátnikov a iných nie.
Výsledky posledných litovských volieb vyvolali v Bruseli isté znepokojenie, pretože EÚ veľmi dobre spolupracovala s predchádzajúcou vládou a sledovala správy o návrate exkomunistov k moci. Algirdas Brazauskas je dlhodobo najpopulárnejším litovským politikom napriek tomu, že ako posledný generálny tajomník ÚV KS Litvy ešte za Gorbačovovej éry zasadal v politbyre ÚV KSSZ.
„Nevidím tu podobnosť (so Slovenskom - pozn. red.), situácia je úplne odlišná,“ povedal v Bruseli po stretnutí s Brazauskasom a po jeho boku. „Prečo porovnávať úspešného bývalého prezidenta a teraz premiéra, ktorý začal proces integrácie svojej krajiny do EÚ, s bývalým predsedom vlády inej krajiny, ktorý spôsobil, že s jeho krajinou odmietli členské štáty rokovať. Tu nie je podobnosť,“ uviedol.
Bez toho, aby kohokoľvek menoval, Verheugen implicitne potvrdil obavy, ktoré v Európskej komisii spôsobujú prieskumy verejnej mienky na Slovensku, dávajúce značnú šancu na volebný úspech v budúcom roku Mečiarovmu HZDS. Podľa znalcov v Bruseli by návrat Mečiara k moci skomplikoval vyhliadky Slovenska na prijatie do EÚ v prvej vlne.
S Brazauskasom, vymenovaným na čelo vlády pred desiatimi dňami, komisár rokoval o odstavení jadrovej elektrárne Ignalina a o nájdení najvhodnejšieho režimu na cestovanie do ruskej enklávy Kaliningrad, vklinenej medzi Litvu a Rusko, ktorá sa po rozšírení ocitne vnútri Európskej únie. Litva má podľa Verheugena šancu vstúpiť do EÚ v prvej vlne a využiť „okno príležitosti“, ako vyplynulo z uznesenia summitu EÚ v Göteborgu (koniec rokovania na budúci rok, vstup v roku 2004). Komisár tak potvrdil svoju oddanosť koncepcii „veľkého tresku“, teda prijatia desiatich kandidátov naraz.
Vilnius v uplynulých mesiacoch prekvapil rýchlym tempom rokovania - teraz má na svojom konte 18 uzatvorených kapitol. (čtk, zah)