Washington 27. marca (TASR) - Niektorí predstavitelia americkej armády sa domnievajú, že vojna v Iraku bude pravdepodobne trvať niekoľko mesiacov a vyžiada si nasadenie ešte väčšieho počtu vojakov a vojenských zariadení. Informovali o tom v stredu na svojej internetovej stránke noviny Washington Post.
Denník cituje nemenované zdroje amerického ministerstva obrany, podľa ktorých nepriaznivé počasie, dlhé a zraniteľné zásobovacie trasy a nečakane tvrdý odpor Iračanov nútia niektorých generálov k rozsiahlemu prehodnoteniu doterajších plánov.
Vojenskí velitelia v Iraku aj v Pentagóne už momentálne hovoria o dlhšej a tvrdšej vojne než pred týždňom. "Chcel by som vedieť, ako to skončí," citoval denník jedného z amerických predstaviteľov v článku, ktorý sa objaví v dnešnom vydaní Washington Post.
Hovorkyňa Pentagónu Victoria Clarková však dementovala tvrdenia, že dochádza k strategickému prehodnoteniu vojenskej ofenzívy v Iraku. Ako pripomenula, minister obrany Donald Rumsfeld už dlhší čas vyhlasuje, že vojna v Iraku môže trvať dni, týždne aj mesiace.
Rumsfeld a generál Richard Myers v utorok odmietli kritické tvrdenia, že spojenci nesústredili do vojny dostatočnú vojenskú silu. Myers označil americkú stratégiu vo vojne v Iraku za "vynikajúci plán".
Ako uvádza Washington Post, niektorí vojenskí plánovači presadzujú momentálne pokračovanie spojeneckých vojsk v postupe na Bagdad, ale väčšina veliteľov sa vyslovuje za pribrzdenie ďalšieho postupu a zabezpečenie ciest pre zásoby vody, potravín a munície.
Mohlo by trvať takmer mesiac, kým sa dostane do bojových pozícií 4. pešia divízia. Tá začala premiestňovať svoje zariadenia do Kuvajtu po tom, čo Turecko odmietlo umožniť spojencom využiť jeho územie na otvorenie severného frontu, píše denník.
Niektorým ďalším oddielom, smerujúcim do oblasti Perzského zálivu, bude trvať niekoľko mesiacov, kým nasadia do boja svoje tanky a ďalšiu výzbroj, dodáva Washington Post.