LONDÝN - Milovníci veľrybieho mäsa mohli včera oslavovať, ochrancovia najväčších živočíchov na svete zaplakať. Japonsko a ďalšie krajiny, ktoré presadzujú zrušenie moratória na komerčný lov veľrýb, včera na rokovaní Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) v Londýne zablokovali úsilie ďalších členov vytvoriť v oblasti južného Tichomoria pásmo zákazu lovu veľrýb.
Stúpenci rezervácie argumentovali tým, že preriedená populácia potrebuje ochranné pásmo pre prípad, že veľrybárske krajiny presadia zrušenie 15-ročného moratória zakazujúceho komerčný lov týchto živočíchov. Pri hlasovaní sa však krajinám, na čele ktorých stojí Nový Zéland a Austrália, nepodarilo získať predpísanú trojštvrtinovú podporu členov IWC. V prospech návrhu zdvihli ruku delegáti 20 krajín, 13 bolo proti, jeden sa hlasovania zdržal.
Austrálsky minister životného prostredia Robert Hill pritom poukázal na skutočnosť, že „počas zhruba dvoch storočí komerčného lovu veľrýb je ich populácia v oblasti južného Tichomoria zdecimovaná.“ Tieto zvieratá potrebujú podľa jeho názoru „ochranu, ktorá by im umožnila návrat k prirodzenému početnému stavu“.
Austrália a Nový Zéland tvrdia, že je nutné naďalej poskytovať ochranu 11 druhom veľrýb, ktorých populácia sa aj napriek moratóriu z roku 1986 nestačila úplne spamätať. Japonsko, ktoré vedie blok odporcov ochranných pásem, tvrdí, že vznik rezervácií nemá žiaden vedecký podklad.
Spolu s Nórskom a Islandom presadzuje, že veľrybia populácia je taká silná, že vylovovanie neohrozuje jej prežitie.
Island, ktorý považuje moratórium na lov za nelegálne, sa včera stal pozorovateľom v IWC. Z tejto organizácie vystúpil pred deviatimi rokmi na protest proti zákazu komerčného lovu.
Japonský delegát Masajuki Komatsu včera po odmietnutí rezervácie argumentoval práve moratóriom, ktoré „zaisťuje dostatočnú ochranu“.
Z tábora stúpencov ochranných pásem zaznelo už v pondelok, keď konferencia IWC začala päťdňové rokovanie, obvinenie, že Japonsko podplatilo niektoré delegácie z rozvojových krajín, aby hlasovali proti vytvoreniu rezervácií. Včera viacero rozvojových krajín, vrátane šiestich karibských štátov, hlasovalo s Japonskom a Nórskom.
Novozélandská premiérka Helen Clarková povedala, že japonské politické machinácie sú „do očí bijúce“. Naznačila, že Japonsko programami finančnej pomoci podplatilo delegácie Senegalu, Gabonu, Panamy a Maroka, aby hlasovali proti rezervácii. IWC bola založená pred 55 rokmi na ochranu veľrýb, teraz má okolo 40 členov, z ktorých sa na tohtoročnom 53. zasadnutí zúčastnuje 38. (čtk)