
Amerického ministra čakalo vo Vietname príjemné privítanie. FOTO - REUTERS
Včera ho na letisku vítali s úsmevom a s kyticou kvetov. Pred odletom z Ameriky minister vyhlásil, že ho neprenasledujú žiadni „duchovia minulosti, ktorých by potreboval vyhnať“.
Celkom určite ale čakal návrat plný emócií. „Bol som rozrušený, keď sme prilietali. Som veľmi rád, že som späť,“ povedal pár minút po prílete.
Aj napriek normalizácii vzťahov medzi Spojenými štátmi a Vietnamom je kontakt dvoch bývalých vojnových nepriateľov plný skrytých emócií. Počas 12 rokov zahynulo vo Vietname viac ako 58 000 amerických vojakov a tri milióny Vietnamcov. Najmä Američania dlhodobo považujú za prioritu objasnenie osudov stoviek zmiznutých vojakov.
Vo Vietname strávi Powell tri dni. Zúčastní sa na rokovaní lídrov zoskupenia ASEAN. Nepôjde však do My Lai, kde americkí vojaci zavraždili 504 civilistov, vrátane detí a žien.
Powell slúžil v divízii, ktorá je za masaker zodpovedná. Priamo počas útoku na My Lai však vo Vietname nebol. Vrátil sa ako major v roku 1968, len desať týždňov po My Lai.
Vo svojej autobiografii Powell tvrdí, že o masakri nevedel až do jesene roku 1969. Ani on pritom neunikol obvineniam. Pomáhal vraj ututlať vyšetrovanie prípadu. V decembri 1968 mal preveriť list vojaka Toma Glena, ktorý opisoval vraždenie a týranie civilistov. „Ako priame vyvrátenie Glenových tvrdení hovorím, že vzťahy medzi americkými vojakmi a Vietnamcami sú výborné,“ vyhlásil Powell podľa knihy Štyri hodiny v My Lai od britských novinárov Michaela Biltona a Kevina Sima.
„Je to nechutné, keď hovorí, že vzťahy medzi miestnymi a americkými vojakmi boli dobré,“ povedala prednedávnom 63-ročná Pham Thi Thuan, ktorá v My Lai stratila šiestich členov rodiny.
„Zabili veľa ľudí, dokonca aj dobytok, a zničili aj stromy. Ako môže povedať, že vzťahy boli dobré?“ Pre rodiny obetí je to jednoznačné: Powell by sa mal ospravedlniť.
Powell o My Lai včera nehovoril a pravdepodobne ani nebude. Vo svojej autobiografii však napísal, že to „bola jedna z ponurých kapitol americkej vojenskej histórie“. (kos, reuters)