
Britské tanky ničia Husajnove symboly v okrajových štvrtiach Basry. Mesto sa však zatiaľ Britom ovládnuť nepodarilo. FOTO - ČTK/AP
Zatiaľ sa slovami briského predsedu vlády Tonyho Blaira hovorí o „obmedzenej forme povstania“. Prístup do mesta je nemožný, ulice Basry boli včera ľudoprázdne a bez známok nepokojov, informoval včera spravodajca arabskej al-Džazíry.
Správy z viacerých zdrojov však hovoria, že v tomto meste známom svojou nechuťou k sunnitskému prosaddámovskému vedeniu, sa niečo stalo. Nepokoje na viacerých miestach Basry potvrdili opozičné šíitske skupiny - obyvatelia vykrikovali heslá proti Husajnovi. Ale o povstaní sa podľa opozície hovoriť nedá. Popiera to aj iracké ministerstvo informácií.
Basra má veľký význam. Vojenský aj symbolický. Pre Husajna rovnako ako pre Američanov a Britov. Spojenci totiž zmenili taktiku a chcú mať pred dobytím Bagdadu pod kontrolou všetky mestá na juhu. A najväčšie problémy majú práve s Basrou. Podľa spravodajských informácií tam pracujú oddiely Husajnových agentov v civile, ktoré sa do mesta infiltrovali začiatkom týždňa. Svoju úlohu klásť odpor v husto obývaných štvrtiach a zdržať spojencov obávajúcich sa veľkých civilných strát splnili. Teraz sa snažia z mesta údajne preniknúť von, aby podobným spôsobom operovali inde.
Spojenci očakávali, že ich na juhu budú vítať ako osloboditeľov. Dočkali sa však vojenského odporu. Povstanie proti Husajnovi by im psychologicky veľmi pomohlo. Ale v situácii, keď nevedia garantovať, že by povstalcov v neprehľadných uliciach Basry vedeli aj podporiť, sú veľmi opatrní. V meste sú ešte stále iracké jednotky s tankami a britské jednotky si na priamy boj netrúfajú. Bombardujú len vybrané vojenské a vládne ciele.
„Musíme byť opatrní a vedieť, že ich vieme podporiť a pomôcť im predtým, ako ich budeme vyzývať na veci, ktoré by mohli viesť k ich smrti,“ povedal včera Blair.
Po vojne v Perzskom zálive v roku 1991 Američania povzbudzovali povstanie, ale zdržali sa pomoci. Saddámov režim to využil a s neposlušnými sa krvavo porátal. A preto sú teraz opatrní spojenci aj šíiti.
„Ak sa pamätáte na rok 1991, stovky tisícov ľudí bolo zabitých, pretože si mysleli, že majú šancu na ľudové povstanie. A podpora neprišla tak, ako si predstavovali. Myslím si, že máme celkom správne veľmi opatrných ľudí,“ reagoval na správy o povstaní vo Washingtone predseda Zboru náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl USA generál Richard Myers.
MAREK CHORVATOVIČ